kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

KLONDIKE’ye Berlin Uluslararası Film Festivali’nden ödül

3 Mart 2022

Maryna Er Gorbach’ın yönetmenliğini, Mehmet Bahadır Er’in ortak yapımcılığını üstlendiği Ukrayna-Türkiye ortak yapımı ‘Klondike’ filmi, 72. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin Panoroma bölümünde Ekümenik Jüri tarafından ‘‘En İyi Film’’ ödülüne lâyık görüldü.

Altı üyeden oluşan Ekümenik Jüri ödüllerini, gerçek sanatsal yetenekler sergileyen, izleyicilerin manevi, insani veya sosyal soru ve değerleri deneyimlemesinde başarılı yönetmenlerin filmlerine veriyor.

Yönetmen Maryna Er Gorbach ile filmin ortak yapımcılığını üstlenen Mehmet Bahadır Er, Sundance Film Festivali’nin ardından Berlin Uluslararası Film Festivalin’den de ödül almaktan dolayı büyük onur duyduklarını; filmin hikâyesi ile Ukrayna’nın sesi olarak, sekiz yıldır süren şiddet ve işgali seyirciye aktarabilmenin çok önemli olduğunu dile getirdiler ve ödülün filmin görünürlüğüne katkıda bulunacağı için mutlu olduklarını belirttiler.

“Klondike” filmin gala sunumu 14 Şubat’ta Berlin Uluslararası Film Festivali yöneticisi Mariette Rissenbeek tarafından yapılmıştı ve Mariette Rissenbeek konuşmasında Klondike’nin 2014 yılında geçen bir film olmasına rağmen gerçekliği neredeyse bugün yaşanıyormuşçasına hissedilen sanatsal bir başyapıt olduğunu vurgulamıştı.

Ukrayna Devlet Film Ajansı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve TRT 12 Punto ortak yapımı “Klondike”, Ukrayna – Rusya sınırında yaşayan, köyü ayrılıkçı gruplar tarafından kuşatılmış olmasına rağmen evini terk etmeyi reddeden hamile bir kadının hikâyesine odaklanan film, sivil bir yolcu uçağının 17 Temmuz 2014’te Ukrayna’da düşürülmesi olayını da beyaz perdeye taşıyor.