kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Modern Sinema’da yeni program: “İp Dokunur!”

15 Mayıs 2019

İstanbul Modern Sinema, “İplikten Çözülenler” sergisine paralel hazırlanan İp Dokunur! adlı programı 16 – 26 Mayıs 2019 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşturuyor. Programda, tekstilin sinema perdesindeki tarihi boyunca yolculuğuna odaklanan filmlerden bir seçki yer alıyor

İstanbul Modern Sinema’nın, Türk Tuborg A.Ş’nin katkılarıyla,  “İplikten Çözülenler” sergisine paralel Müge Turan’ın küratörlüğünde hazırlanan, programdaki filmler, moda endüstrisine, sinemanın kumaş ve boyayla olan ilişkisine ve hikayelerdeki karakterlerin oluşumunda en önemli etkenlerden biri olan kostüme odaklanıyor.

En iyi köstüm ödüllü Black Panther

Bu yıl Oscar ödüllerinde “En İyi Kostüm” ödülünü kazanan Afro-fütürist süper-kahraman filmi Black Panther, programda yer alan filmlerden biri. Marvel dünyasına alternatif bir katman ekleyen, “Afrikalı toplumlar geçmişte sömürülmeseydi gelecekte nasıl giyinirlerdi” sorusuna cevap arayan film, hem farklı Afrika kabilelerinin geleneksel kültürlerinden esinlenen hem de onlara süper-kahraman etkisi veren kostümleriyle öne çıkıyor.

Programda yer alan filmler arasında Peter Strickland’ın yeni filmi Lanetli Kumaş, İstanbul Film Festivali’nden hemen sonra ilk defa izleyiciyle buluşacak.

İlk renkli film Halıcı Kız

“İp Dokunur!” programının dikkat çeken filmlerinden bir diğeri de Muhsin Ertuğrul’un son ve Türkiye sinemasının ilk renkli filmi olan Halıcı Kız, Yapı Kredi tarafından restore edildikten sonra yine festivalden hemen sonra yeni kopyayla yeniden gösterilecek.

Vizyonla aynı anda gösterime giren László Nemes ikinci filmi Sunset, izleyiciyi bu kez 1. Dünya Savaşı dönemine götürüyor. Programda yer alan ve en eskisi 1911 yapımı olan çeşitli kısa filmler de izleyiciyle buluşuyor.