kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Istanbul Performance Art İran’da

15 Ekim 2018

Istanbul Performance Art12 -17 Ekim 2018 tarihleri arasında Azad Art Gallery‘de (Tahran, İran) ve 24 Ocak – 24 Mart 2018 tarihleri arasında Hinterland Galerie‘de (Viyana, Avusturya) gerçekleşen ‘NOT WHAT YOU THINK!’ başlıklı serginin kültürel partnerliğini üstleniyor.

Halida Boughriet, Sharzad Changvalaee, Tahmineh Monzavi, Balqis al´Rashid, Nil Yalter gibi kadın sanatçıların videolarından oluşan sergide Istanbul Performance Art sanatçısı Dilan Cudi Saruhan’ın ‘Look! I am here, Naked as the sky’ başlıklı video çalışması bulunuyor.


Her insan bedenini dilediği gibi kullanabilme hakkına sahip olmalı. Fakat, devlet veya din gibi güç yapılarının yanı sıra belirli sosyal kavramlar bu hakkı kısıtlıyor. Özellikle, sözde Yakın ve Orta Doğu’nun kadınları bu hak için mücadele ediyor. Ancak,  Batı’da oldukça öne çıkan bir fikir olan, dış güçler tarafından özgür bırakılması gereken sessiz türbanlı kadınların ayırt edilmemiş, tamamlanmamış fikri yanlış bir görevi temsil ediyor. Bahsi geçen bölgede yaşayan birçok farklı kadının bireysel özerkliğini başlı başına inkar ediyor -tıpkı bazı hükümete ait ve dini kurumlar gibi. Sanat, daha az veya daha çok güvenli bir biçimde, insanların bu hakkı kendi bedenlerinde kullanabileceği bir alan. Birçoğu video aracını keşfetmiş olan 70’lerin feminist avangardı ve Avusturyalı sanatçı VALIE EXPORT’un işleri olan Viyana Aksiyonizmine göre Viyana’da, bedeni sanatsal bir araç olarak kullanmak önemli.

Hinterland’daki serginin çıkış noktası, bir taraftan Yakın ve Orta Doğu ülkelerindeki kadın sanatçıların videonun yanı sıra kendi bedenlerini sanatsal bir araç olarak kullanmaları, diğer taraftan ise genellemeleri değiştirmek için başkanın yerine özün temsiliyet ihtiyacı.