kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Tiyatro Festivali’nden 10 Öneri

6 Mart 2016

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 20. İstanbul Tiyatro Festivali programı yine dopdolu. Festival programını yapamayanlar için 10 oyunu seçtik.

1- Nefret Radyosu

Oyunda 1994 yılında Ruanda’da Tutsilere karşı yapılan soykırım anlatılıyor. Soykırım, ırkçı bir radyo kanalı olan RTLM’nin kışkırtmalarıyla alevlenmişti. Nefret Radyosu oyunu, 94 yılının bu radyo programını canladırıyor, oyun aynı zamanda belgeler ve tanıklardan beslenerek belgesel niteliği de taşıyor. Oyunun ilginç kısmı ise tüm performansın aslına uygun tasarlanmış bir radyo stüdyosunda geçmesi ve izleyicinin oyunu kulaklık ile dinlemesi.

Ne zaman? 1415 Mayıs Nerede? Zorlu PSM Stüdyo Sahnesi

2- Her Gün Biraz Daha

20. İstanbul Tiyatro Festivali’nde gösterilecek ilk İran oyunu. Oyun bir savaş kahramanın dul eşi, bir futbolcu metresi ve kendini dağcılığa adayan 3 İranlı kadının hayatına odaklanıyor. Oyun bir mutfak dekoru içerisinde sahneleniyor, arka planda ise toplumsal tarihe tanık olunuyor. Tahran Tiyatro Festivali’nde “En İyi Özgün Metin” ve “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerini alan oyun, Paris’te kapalı gişe oynamıştır.

Ne zaman? 17-18 Mayıs  Nerede? Uniq Hall

3- Needles And Opium

Aynı zamanda film yönetmeni olan ve filmleri İstanbul Film Festivali’nde gösterilen Robert Lepage’in yönettiği oyun. Jean Cocteau ve Miles Davis’i konu alan İstanbul Tiyatro festivali ortak yapımı bu oyun dönen bir sahnede oynanacak. İllüzyonu yüksek bir dekora sahip bu oyunda caz müzikleri de yer alacak.

Ne zaman? 27-28 Mayıs Nerede? Uniq Hall

4- Godot’yu Beklerken

Beckett’in yüzlerce kere sahnelenmiş oyunu Godot’yu Beklerken, bu defa Şahika Tekand ve Stüdyo oyuncuları tarafından sahnelenecek. Ana metne bağlı kalınarak hazırlanan oyun beklenti, varolma, umutsuzluk, mahkumiyet duygularını sahneye koyuyor. Oyun, aynı zamanda festivalin açılış oyunu olarak gösterilecek.

Ne zaman? 3-4 Mayıs Nerede? Uniq Hall

5- Büyükannem Bir Taş

Aslı Bostancı ve Senem Gökçe Oğultekin’in Ani harabelerinden esinlenerek kurguladıkları çağdaş dans performansı.

Ne zaman? 7-8-9 Mayıs Nerede? Salon İKSV

6- E-mülteci.com

Üç mülteci kadının hayat hikayesini, sanal kimlikleri üzerinden WhatsApp, Facebook, Twitter ve Skype aracılığıyla anlatan bir trajikomedi. Sedef Ecer’in yazıp yönettiği oyunda Meltem Cumbul ve Fehmi Karaarslan oynayacak. Dijital ekranda ise Ahu Türkpençe, Okan Bayülgen ve Tilbe Saran gibi bir çok ünlü oyuncuyu izlemek mümkün.

Ne zaman? 9-10 Mayıs Nerde? Üsküdar Stüdyo Sahne

7- Üç Kız Kardeş  

Anton Çehov’un “Üç Kız Kardeş” oyununun uyarlaması, Afife ödüllü Aleksandar Popovski tarafından yönetiliyor. Hayal Perdesi yapımı, Edinburgh ve Avignon Festivalleri’ne çağrılan oyunda Özge Özder, Selin İşcan ve Tuba Karabey rol alıyor.

Ne zaman? 11-12 Mayıs Nerde? Üsküdar Stüdyo Sahne

8-An

İstanbul Tiyatro Festivali ortak yapımı “An”, belki de festivalin en merak uyandıran oyunu. Bir acil serviste yaşanan olayları konu alan oyun için 6 adet gerçek hastane yatağı kuruluyor. Oyunun 2 seansı olacak, seyirciler hastane yatakları arasında gezerek olaylara tanık olacaklar.

Ne zaman? 19-21-22 Mayıs Nerde? Yel Değirmeni Sanat Merkezi

9- Merhametliler

Jonathan Littell’in Yahudi soykırımını konu alan romanının uyarlaması olan bu oyun, bir Nazi subayının gözünden soykırımı anlatıyor. Nazizmin nasıl toplum tarafından sahiplenildiği anlatan oyun Kiev, Stalingrad ve Berlin ekseninde kurgulanmış. Oyun, sahne ve kostüm tasarımıyla da dikkat çekiyor.

Ne zaman? 6-7-8 Mayıs Nerde? Uniq Hall

10- Baba ve Piç

Elif Şafak’ın tartışmalı romanı “Baba ve Piç”, Talimhane Tiyatrosu ve Arcola Theatre ortak yapımıyla sahnelenecek. Eser, 1915 yılını Türk ve Ermeni iki aile üzerinden inceliyor. 2015 yılında İtalya’da sergilenen oyunda Serra Yılmaz, Nihal Koldaş, Nora Tokhosepyan, Hande Ataizi ve Gökçen Gökçebağ rol alacak.

Ne zaman? 23-24 Mayıs Nerede? Zorlu PSM Drama Sahnesi