kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İzmir’de yeni bir bienal: İzmir Akdeniz Bienali

6 Haziran 2022

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve K2 Güncel Sanat Merkezi tarafından bu yıl ilk kez 2022 Avrupa Gençlik Yılı kapsamında 1 Ekim – 5 Aralık 2022 tarihleri arasında İzmir Akdeniz Bienali düzenleniyor.

Bu yıl küratörlüğünü Caroline David’in üstlendiği bienalin teması Akdeniz’in kültürel ve tarihsel kodlarının işlemek amacıyla “Aynı Suya Bakmak” olarak belirlendi. 23 ülkeden 30 genç sanatçıyı ağırlayacak bienalin yaratıcı danışmanları arasında Akdeniz’le ilgili çalışmaları olan Sana Tamzini João Ribas, Didem Yazıcı ve Akdeniz’den Genç Yaratıcılar Bienali Ağı (BJCEM) İcra Direktörü Federica Candelaresi yer alıyor.

Bienal, yaş kriterini İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üyesi olduğu BJCEM’in standartlarını referans alarak belirledi. İzmir Akdeniz Bienali, BJCEM standartları ve Avrupa Gençlik Yılı bağlamında “genç” olana vurgu yaparak, yeni ifade biçimlerine alan açmayı hedefliyor.