kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Kırmızının Ötesinde’’ sergisi Artsteps’te

27 Nisan 2021

Gizem Mavi Aydemir ve Şeyma Nur Eren’in küratörlüğünde gerçekleşen “Kırmızının Ötesinde’’ başlıklı sergi 25 Nisan – 25 Mayıs 2021 tarihleri arasında Artsteps‘te görülebilir.

Sınırları sorgulatmak ve çeşitli okumalar sunmayı amaçlayan “Kırmızının Ötesinde’’ sergisinde Ayşe Kapusuz, İlker Kayalı, Kerem Ağralı, Tutku Bulutbeyaz, Ülkü Yılmaz ve Yunus Çermik’in geçmişten beri insanların farklı farklı konularda karşısına çıkan bir kavram olan sınırın insanlar üzerindeki etkilerini sorgulayan yapıtları yer alıyor.

Hegel’in: “Sınırın bilincine varmamız için o sınırın ötesinde ne olduğunu bilmemiz gerekir. Bir çizginin bitimini bilmek demek, o çizginin ötesindeki boşluğu da bilmek demektir.’’ sözünden yola çıkılarak hazırlanan sergide, sınır ve sınırsızlık kavramları mercek altına alınırken bir yandan Hegel’in bu söylemine göre “Sınırın var olduğunu söyleyebilmemiz için ilk önce sınırsızlığı mı kabul etmeliyiz?” ve “Sınır aslında sınırsızlık mıdır?” gibi sorularla sınırların sınırsızlığını sorguluyor.