kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Klondike’ye bir ödül de 21. Alman Filmleri Barış Ödülü – Köprü’den

30 Haziran 2022

Maryna Er Gorbach’ın yönettiği ve Mehmet Bahadır Er’in ortak yapımcılığını üstlendiği Ukrayna-Türkiye ortak yapımı “Klondike” filmi, bu yıl 13 – 21 Haziran 2022 tarihleri arasında yapılan 21. Alman Filmleri Barış Ödülü – Köprü’de jüri özel ödülünün sahibi oldu.

Bernhard Wichi Memorial Fund tarafından düzenlenerek 2002’den beri seçkin film yapımcılarını onurlandıran Alman Filmleri Barış Ödülü – Köprü’nün ödül töreni, seyircilerin de katılımıyla 21 Haziran Salı günü, Münih’teki Cuvilliés Tiyatrosu’nda gerçekleşti. Münih Uluslararası Film Festivali öncesinde düzenlenen 21. Alman Filmleri Barış Ödülü – Köprü’de hümanist, sosyo-politik ve sanatsal açıdan değerli filmler ödüllendirilirken, dünyanın çeşitli ülkelerinden seçilen film yapımcılarına toplam 60 sembolik ödül verildi.

Savaşın etkilerini en insanî hâlleriyle anlatan “Klondike” filminin, jüri özel ödülünü almasını değerlendiren festival jürisi; baskıcı ve hüküm süren bir yıkım makinesinin yarattığı cehennemin ortasında bir aile dramını hassas şekilde işlemesi ve şiirsel görüntülere yer veren yönetmenlik başarısından dolayı bu filmi ödüle layık bulduklarını açıkladı. Festival jürisi ayrıca Maryna Er Gorbach’ın, evrensel değere sahip olağanüstü bir film yarattığının altını çizerek, “Film bizi felakete giden umutsuz, hüzünlü ve kaçınılmaz yola, savaşın vahşileşmesine ve ıssızlığına götürüyor. İnsanların insanlıktan çıktığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Sundance Film Festivali ve Berlin Film Festivali gibi dünyanın önemli festivallerinden ödülle dönen ve yönetmen Maryna Er Gorbach’ın ilk uzun metrajlı filmi olan “Klondike” filmi, önümüzdeki aylarda Almanya başta olmak üzere çeşitli festivallerde yer almaya devam edecek.

“Klondike”, Ukrayna-Rusya sınırında yaşayan hamile bir kadın olan Irka (İrka)’nın, köyü ayrılıkçı gruplar tarafından kuşatılmış olmasına rağmen evini terk etmeyişini konu alıyor. Ira ve ailesinin, 17 Temmuz 2014 günü kendilerini uluslararası bir uçak felaketinin merkezinde bulmalarıyla başlayan olayların anlatıldığı Ukrayna Devlet Film Ajansı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve TRT 12 Punto ortak yapımı filmde, çekildiği dönemde ayak sesleri gelen bir savaşın kasvetli tasviri titiz şekilde işleniyor.