kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Köken Ergun Artspace’te

13 Nisan 2018

Artspace, 12 Nisan –13 Mayıs 2018 tarihleri arasında Köken Ergun’un “Heroes” (Şehitler) adlı projesine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının yeni eserinin üretimine SAHA Derneği destek verdi.  

Artspace’deki ilk gösteriminin ardından 2019 yılında Protocinema tarafından İstanbul’da sergilenecek olan “Heroes”a, şehitlik ve kahramanlık kavramlarına odaklanan akademik bir yayın ve konferans eşlik edecek.

“Heroes”, Gelibolu/Çanakkale’nin mirası etrafında gelişen şehitlik ve kahramanlık kavramlarına odaklanıyor. Ergun; projesi kapsamında, Türkiye, Avusturalya ve Yeni Zelanda’dan gelen Gelibolu tur rehberleri ile birlikte bir çalışma gerçekleştirdi. Çekime başlamadan önce düzenli olarak bu turlara katıldı ve ardından 50’nin üzerinde turu belgeleyerek 120 saatlik görüntü elde etti. Sanatçının bu çalışmasından ortaya çıkan tek kanallı film, sanatçının terimiyle ‘şehit turizmi’ hakkında nadir bir bakış açısı sunuyor. Film, farklı tur rehberleri tarafından anlatılan savaş hikâyeleri, seyircilerin duygusal tepkileri, tur katılımcıları ile yapılan röportajlar ve Türkiye’nin şehit anıtlarını ve mezarlarını ziyaret eden turistleri heyecanlandırmak adına düzenlediği vatansever tiyatro oyunlarını konu alıyor.