kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

KOLİ Art Space’te yeni sergi: ‘Gurbette Hasret’

21 Aralık 2021

KOLİ Art Space, 17 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında, Türkiye’den Almanya’ya göç eden kadınların öykülerini müzik aracılığıyla anlatan ‘Gurbette Hasret’ projesi sergisine ve müzik etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

Sergi ve müzik etkinlikleri, Goethe Institut İstanbul ile birlikte Türkiye’den Almanya’ya işçi göçünün 60. yılı anısına oluşturulan projenin birer parçasıdır. Proje kapsamında 25 Aralık 2021 tarihinde saat 21.00’de Ladies on Records ve DJ İpek eşliğinde ses konuşması ve dinleme partisi gerçekleştirilecek.

Gurbette Hasret; özlemin, kişisel değişim ve dönüşümün hikâyesi. İllüstrasyonlar ve müzikal hikâye anlatıcılığı, bu zorlu ve mücadele dolu öyküye eşlik eder. Kornelia Binicewicz (Ladies on Records), Türkiye’den Almanya’ya göç eden kadınların duygusal yaşantılarına odaklandı ve kişisel özlem anlatılarını dinledi. Kadınların biyografik ve müzikal anıları, zorlu bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçmelerine yardımcı olan şarkılara işlendi.

Gizem Winter da göçün bireysel ve müşterek deneyimlerinden çıkan hikâyeleri resimledi. Böylece, bir illüstratör olarak Gizem Winter’in göç eden kadınların anılarından yola çıkarak ürettiği illüstrasyonları ve bir antropolog olarak Kornelia Binicewicz’ın bu kadınlarla yaptığı röportajları “Gurbette Hasret” projesinde bir araya gelerek, kadın göçünün anlamlı anlarını yakalamaya çalışan kayıtlar oluşturdu.