kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Köprüde Buluşmalar Ödülleri sahiplerini buldu

14 Nisan 2016

35. İstanbul Film Festivali kapsamında Anadolu Efes’in destekleriyle düzenlenen ve 8 – 14 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen atölyeler serisi 11. Köprüde Buluşmalar’da ödül sahipleri belli oldu.

Film Geliştirme Atölyesi ve Yapım Aşaması Atölyesi’nde yapılan sunumların ardından Gabor Greiner (Films Boutique), Hisham Alghanim (Kuveyt Ulusal Sinema Merkezi), Jamila Wenske (One Two Films), Ossama Bawardi (Philistine Films) ve Remi Burah’dan (ARTE FRANCE) oluşan uluslararası jüri, 13 Nisan’da 100 başvuru arasından ilk 10’a girip ödül ve fon desteği alan proje ve filmleri açıkladı. Bu sene dokuzuncusu gerçekleştirilen Film Geliştirme Atölyesi’nin kazanan projeleri, Daha, Haremden Kaçış, Kaplumbağa Terbiyecisi, Kül Mektup, Perihan, Saf, Sınır Bozukluğu (belgesel), Soytarı, Yeniden İnşa Çağı (Belgesel), Zuhal adlı yapımlar oldu.

Perihan’ın yapımcısı Müge Büyüktalaş, Köprüde Buluşmalar 10.000 dolarlık Destek Ödülü’nü, Saf ile Ali Vatansever Melodika Ses Post Prodüksiyon Ödülü’nü, Kül Mektup ile Lusin Dink 4 aşamalı Akdeniz Film Enstitüsü (MFI) Senaryo Atölyesi Ödülü’nü ve Onur Saylak ve Doğu Yaşar Akal’ın ilk uzun metraj projesi Daha, Jüri Özel Ödülü’nü aldı.

Köprüde Buluşmalar kapsamında, çekimlerinin en az yarısı tamamlanmış veya post-prodüksiyon aşamasında olan uzun metraj filmlere ve belgesellere açık olan ve bu sene 5.’si düzenlenen Yapım Aşaması Atölyesi’nin kazanları Mr. Gay Suriye, Babamın Kanatları, KaygıEşik, ve Kırık Kalpler Bankası oldu.

Kaygı filmi, filmin tanıtımı için 30.000 TL tutarında nakit destek sağlayan Anadolu Efes Ödülü’nün, Eşik filmi, filmin renk düzenleme ve online kurgu işlemlerini kapsayan Digiflame Ödülü’nün, Mr. Gay Suriye filmi ise kazanan filmin Başka Sinema salonlarında sanal baskı bedelinden (VPF) muaf olarak gösterilmesini sağlayan Başka Sinema Ödülü’nü’nün sahibi oldu.