kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

‘MEDNIGHT’tan Masallar’ Edebiyat Yarışması için başvurular başladı

18 Mayıs 2022

2020 yılında başlayan ve bu yıl 3. yılını kutlayan MEDNIGHT (Akdeniz Araştırmacıları Gecesi), temel amacı kamuoyunda bilimsel ruhu teşvik etmek olan “MEDNIGHT’tan Masallar” adlı edebiyat yarışmasını duyurdu.

MEDNIGHT’tan Masallar başlıklı yarışmaya, 6 – 12 yaş arasındaki çocuklar için masal yazmış olan 18 yaş ve üzeri herkes, başka yerde yayınlanmamış eserleriyle katılabiliyor. Masalların ve hikâyelerin İngilizce ya da Türkçe yazılması gerekiyor.

Bu yılki yarışmanın ödülü, kazanan eserlerin uluslararası standart kitap numarası (ISBN) almış bir derleme baskıda yer alması ve MEDNIGHT’ın hem İspanya’daki hem de projeye katılan diğer Avrupa ülkelerindeki etkinliklerinde sunulması olacak.

“Horizon Europe” programının “Marie Skłodowska-Curie Actions and Citizens” çağrısı sayesinde Avrupa Birliği’nden fon alan MEDNIGHT; SciCo Yunanistan koordinasyonunda FISABIO, INCLIVA, CSIC, MUDIC, El Caleidoscopio, SciCo Kıbrıs, Messina Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi ve Avrupa Kadın Rektörler Derneği (EWORA) olmak üzere 10 kurumun katılımından oluşuyor. Proje, kıyılarında 500 milyon kişinin yaşadığı Akdeniz bölgesindeki ortak sorunları tanıyarak, “deniz ve kirlilik”, “iklim ve temiz enerji”, “diyet ve beslenme” ve “yaşam ve sağlık” gibi alanlardaki ortak kaygılara yönelik değerleri, araştırma ve teknoloji desteklerini vurgulamak ve kadın araştırmacıları öne çıkarmak üzere bilim etrafında Akdeniz birliğini oluşturmayı amaçlıyor.