kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

MoMA belgeleri dijital arşivde

18 Eylül 2016

Museum of Modern Art (MoMA), 1929 yılından bugüne gerçekleştirdiği tüm sergilerin yerleştirme fotoğrafları, arşiv dökümanları ve kataloglarından oluşan dijital arşivini yayına aldı. Öğrenciler, araştırmacılar, sanatçılar, küratörler ve halka açık arşiv; modern ve çağdaş sanat alanında okumak, araştırma yapmak ve bu belgelerden yararlanmak isteyen herkesin kullanımına sunuluyor.

Müzenin bugüne kadar düzenlediği 3500‘den fazla sergi ile ilgili sergi yerleşim fotoğrafları, basın bültenleri, kontrol listeleri, sanatçı listeleri ve katalogları bir araya getiriyor. Müze, bu arşivi halka ücretsiz bir şekilde açarak, modern ve çağdaş sanatı kitleler ile buluşturma misyonuna hizmet ediyor.

Sergi Tarihi projesi Arşivler Şefi Michelle Elligott ve Dijital İçerik ve Strateji Direktörü Fiona Romeo tarafından hayata geçirildi. Son 2.5 yıldır bu proje üzerinde çalışan 3 MoMA arşiv çalışanı, 1929 – 1989 yılları arasında gerçekleşen sergilerle ilgili 22.000‘den fazla belge ve dosyayı inceledi.

Dijital arşiv, kullanıcılara zaman ve sergi türü gibi farklı kategorilerde arama seçenekleri sunuyor. Ayrıca MoMA’da bugüne kadar sergilenen tüm sanatçıların listeleri ve sanatçılara özel sayfalar ile MoMA, 20.000‘den fazla sanatçıya yer veriyor.

Önümüzdeki üç yılda 1990 – 2000 yılları arası ile ilgili ek materyallerin de yer alacağı proje ayrıca MoMA’nın 80 yıllık Film departmanı, MoMA’da gerçekleşen performanslar ve MoMA PS1’le ilgili belgeleri de kapsayacak.