kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

NEMO 26th Annual Conference, müzelerin diğer sektörler üzerindeki etkisini tartışacak

6 Temmuz 2018

Network of European Museum Organisations 26th Annual Conference, bu yıl 15 – 18 Kasım 2018 tarihleri arasında Malta’nın Valletta kentinde düzenleniyor.

“Museums Out Of The Box! The crossover impact of museums” başlığıyla düzenlenecek olan konferans, Avrupa müze ve kültür profesyonellerini bir araya getirerek müzelerin diğer sektörler üzerindeki köprü etkisini tartışmayı amaçlıyor.

Müzeler ve görevleri, sorumlulukları ve topluluklarla anlaşma yöntemleri, yerel, ulusal ve küresel düzeydeki sosyal ve ekonomik gelişmelere karşılık olarak sürekli bir dönüşüm süreci içindeler. Göç, araştırma ve yenilik gibi sosyal ve çevresel konularda sorumlu ve ilgili kalması gereken müzelere ihtiyaç var. Farklı sektörlere bağlı olmak, farklı düşünmek ve müze çalışmaları aracılığıyla bunlara değer katmak, her düzeyde ve en kapsamlı sektörlerle gerçekleşiyor. Peki müzeler bu değişimlere olan etkilerini nasıl gösterebilir?

Konferans, kaç müzenin farklı düzeydeki ilgililerde ve yerel topluluklardaki etkisini ve değerini çoktan kanıtladığını göstermek istiyor. Tartışma ve örnekler, Avrupa Komisyonu’nun, European Year of Cultural Heritage 2018 çerçevesinde uygulama niyetinde olduğu 10 European Initiatives’e destek olacak kültürel mirasa bütünleşmiş ve çapraz bir yaklaşımı teşvik etmeli.