kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Dilan Cudi Saruhan’ın video işi Hinterland Galerie’de

31 Ocak 2018

Istanbul Performance Art sanatçısı Dilan Cudi Saruhan’ın ‘Look! I am here, Naked as the sky’ başlıklı video çalışması 24 Ocak – 24 Mart 2018 tarihleri arasında Hinterland Galerie‘de NOT WHAT YOU THINK! başlıklı sergide yer alıyor.

Video çalışmasında yer alan sanatçılar arasında Halida Boughriet, Sharzad Changvalaee, Fatoş Irwen, Simin Keramati, Tahmineh Monzavi, Balqis al´Rashid, Dilan Cudi Saruhan, Nil Yalter, Arzu Yayıntaş bulunuyor.

Her insan bedenini dilediği gibi kullanabilme hakkına sahip olmalı. Fakat, devlet veya din gibi güç yapılarının yanı sıra belirli sosyal kavramlar bu hakkı kısıtlıyor. Özellikle, sözde Yakın ve Orta Doğu’nun kadınları bu hak için mücadele ediyor. Ancak,  Batı’da oldukça öne çıkan bir fikir olan, dış güçler tarafından özgür bırakılması gereken sessiz türbanlı kadınların ayırt edilmemiş, tamamlanmamış fikri yanlış bir görevi temsil ediyor. Bahsi geçen bölgede yaşayan birçok farklı kadının bireysel özerkliğini başlı başına inkar ediyor -tıpkı bazı hükümete ait ve dini kurumlar gibi. Sanat, daha az veya daha çok güvenli bir biçimde, insanların bu hakkı kendi bedenlerinde kullanabileceği bir alan. Birçoğu video aracını keşfetmiş olan 70’lerin feminist avangardı ve Avusturyalı sanatçı VALIE EXPORT’un işleri olan Viyana Aksiyonizmine göre Viyana’da, bedeni sanatsal bir araç olarak kullanmak önemli.

Hinterland’daki serginin çıkış noktası, bir taraftan Yakın ve Orta Doğu ülkelerindeki kadın sanatçıların videonun yanı sıra kendi bedenlerini sanatsal bir araç olarak kullanmaları, diğer taraftan ise genellemeleri değiştirmek için başkanın yerine özün temsiliyet ihtiyacı.