kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Silme İzleri 1-25 Şubat tarihleri arasında DEPO’da

31 Ocak 2018

DEPO, 1 – 25 Şubat 2018 tarihleri arasında Silme İzleri adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide yer alan dört eser sanatçıların daha önceki işlerinde de sıkça ele aldıkları, hafıza ve kimliğin (yeniden) inşası temalarına öznel yaklaşımlarını yansıtıyor. Sergi aynı zamanda, Abhaz halkının tarih boyunca ve tüm zorluklar karşısında kaybetmediği, hayranlık uyandırıcı direniş ruhuna saygı sunmayı da amaçlıyor.

Silme İzleri, Türkiye ve Abhazya arasında uzun zaman içinde örülmüş karmaşık ilişkileri araştırmayı amaçlıyor. Tareq Daoud ve Elisabeth Denys araştırmalarının ilk aşamasında Düzce ve Sakarya civarında birkaç köyü belirleyerek, buralarda yaşayanların tarihlerini ve izledikleri yolları daha iyi anlayabilmek üzere, ziyaret ettiler. Bu ziyaretler sırasında yerel kültür derneklerinin temsilcileriyle de tanıştılar. Abhazya dışındaki en büyük diasporadan toplanan bilgiler, Abhazların ve daha geniş kapsamla birkaç Kuzey Kafkas halkının, köklerinden kopmasına ve Türkiye’de yeniden yerleşmelerine yol açan dramatik ve acı dolu süreci kavramalarına yardımcı oldu.

Abhazya’nın başkenti Sohum’daki SKLAD Kültür Merkezi’ndeki rezidansları süresince sanatçılar, anavatanlarına geri dönen Abhaz (ya da yakın halklar) kökenli Türkiye vatandaşlarıyla temaslar kurarak hazırlık çalışmalarını tamamladılar. Hikâyeler, Abhazya’nın hem çıkış hem de varış noktası olduğu bir rota, tamamlanmış bir ebediyet dairesi oluşturmuştu.