kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

O’art’tan yeni sergi: ‘şey:nesnenin ihtimali’

2 Ağustos 2021

Odeabank’ın sanat platformu O’Art, 30 Temmuz – 10 Ağustos 2021 tarihleri arasında Begüm Güney‘in küratörlüğünü üstlendiği ‘şey:nesnenin ihtimali’ başlıklı, yılın üçüncü sergisine Versus Art Project‘te ev sahipliği yapıyor. Sergi Sergi, 11 Ağustos tarihi itibarıyla ise Odeabank’ın internet sitesinden ziyaret edebilecek.

Sergide yer alan sanatçılar Ahu Akgün, Çağla Ulusoy ve İnci Furni. Sanatçıların yapıtları, en ince detayına kadar kurgulanmadan, olağana yakın bir duruşla mekânda bir karşılaşma yaratıyor. Seçki, çoğalıp sıkışan ve eksilterek hafifletilen, nesneleşip parçalanan ya da nesne niteliğinin tamamen korunduğu, beliren ve belirginsizleştirilen kontrast bir tavır taşıyor. Serginin bütününe hâkim, insan merkezsiz bir figür kullanımının, nesnenin hâkimiyetine yan bir öge olarak eklemlendiğini görülüyor. Sergi, gündelik hayatın içindeki nesnenin kurgulanan estetik ve eleştirel potansiyelini de ortaya çıkarıyor.