kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ofset Yapımevi ile MET işbirliği

12 Mayıs 2017

Her yıl Mayıs ayında Anna Wintour Costume Design Center ve The Costume Institute tarafından Metropolitan Sanat Müzesi’nde (The MET)  düzenlenen moda sergisi, bu yıl Comme Des Garçons’un Japon tasarımcısı Rei Kawakubo’yu onurlandırdı. Tarihinde Yves Saint Laurent’den sonra ikinci kez yaşayan bir tasarımcıya yer veren sergi, Commes des Garçons markasının fark yaratan 140 tasarımına ev sahipliği yapıyor.

Bu sergi için özel olarak tasarlanan kitap ise Ofset Yapımevi tarafından İstanbul’da basıldı. NY Times’ın Met Gala sonrasında yaptığı özel haberde “sıradışı” olarak tanımladığı kitap, moda tarihinin en etkileyici isimlerinden biri olarak kabul edilen Rei Kawakubo’nun özel tasarımları ve geçmişte verdiği röportajlardan alıntıları içeriyor.

1982 yılında İstanbul’da kurulan, renk yönetimi, yüksek standartta fotoğraf kitapları ve pek çok özel basım projesinin altında imzası olan Ofset Yapımevi matbaası, 2005 yılından itibaren dünyanın en prestijli müzelerinden MoMA, Guggenheim başta olmak üzere pek çok önemli galeri ve yayınevine hizmet veriyor. 2016’nın son aylarından itibaren Metropolitan Sanat Müzesi’yle de çalışmaya başlayan Ofset, “Rei Kawakubo Comme des Garçons” sergi kitabının üretimini üstlenerek bu prestijli projede yer aldı.