kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

OMM, ARTnews’un hazırladığı “Son 100 Yılın En İyi 25 Müze Binası” listesinde

28 Ocak 2022

OMM – Odunpazarı Modern Müze, sanat dünyasının en prestijli yayınlarından biri olan ARTnews tarafından ‘Son 100 Yılın En İyi 25 Müze Binası’ arasında gösterildi.

“Bir müzeyi muhteşem yapan nedir?” sorusuyla yola çıkan ARTnews’un listesinde, mekânlarda sergilenen eserler kadar, mimari tasarımının da değerli bir sanat eserine dönüştüğü ve hatta bulunduğu yerin kültürel yapısını değiştiren müze binaları yer alıyor. Aralarında Fransa’dan Centre Pompidou ve Louvre, İspanya’dan Guggenheim Bilbao, İtalya’dan MAXXI gibi dünyanın önde gelen müzelerinin bulunduğu listede yer alan OMM binası, dünyaca ünlü Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’in (KKAA) imzasını taşıyor.

2019 yılında, Eskişehir’de kapılarını açan OMM, sadece bulunduğu kentte değil, Türkiye genelinde, kültürel gelişimin artırılmasını ve gençlerin sanatsal birikiminin güçlenmesini hedefleyerek tasarladığı sergi ve etkinlik programlarının yanı sıra, mimari tasarımıyla da büyük ilgi uyandırdı. OMM açılışının ardından, hem sanat hem mimari alanında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü, Avrupa Müzecilik Ödülleri ve İngiltere’de düzenlenen Museum and Heritage Awards dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası pek çok ödüle lâyık görüldü.

Bugüne kadar Türkiye’den ve yurt dışından binlerce ziyaretçi ağırlayan, eğitim programları ile farklı yaştan bireyleri müze ile buluşturan OMM’u açılışından bu yana (Ocak 2022 itibarıyla) 250 bini aşkın sanatsever ziyaret etti.