kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Performistanbul’dan yeni sergi: “Seçkiler: performistanbul.data/izle”

18 Nisan 2022

Performistanbul, 15 Nisan – 14 Mayıs 2022 tarihleri arasında Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı‘nda (PCSAA), “Seçkiler: performistanbul.data/izle” adlı sergiyle SENKRON Eş Zamanlı Video Sergileri’nde yer alıyor.

“Seçkiler: performistanbul.data/izle”, bugüne kadar çeşitli medyumlar ve teknikler aracılığı ile kayıt altına alınan performanslardan bir seçkiyi izlemeye sunuyor. Performans sanatının belgeleme türlerini ve bu türler arasındaki ilişkiyi inceleyen sergi, canlı performansların kurgulu, kurgusuz video kayıtlarına ve seyircisiz olarak sadece kamera için gerçekleştirilen performans videolarına odaklanarak üç ana başlığı ele alıyor. 

“Kamera İçin Performans” başlığında Dila Yumurtacı – Ouroboros (2020), Leman Sevda Darıcıoğlu – Merhaba ben Leman, Türkiye’den bir kadın sanatçıyım (2017) ve Selin Kocagöncü – Gülümse (2017); “Performans Dokümantasyonu” başlığında AslieMk – Beton (2016), Batu Bozoğlu – Döngü (2017) ve Ekin Bernay – Annem ile Ben (2016); “Performans Videosu” başlığında ise Ebru Sargın L. – Hoşçakal – Merhaba (2016), İ. Ata Doğruel – Tevâzu (2018), Gülhatun Yıldırım – Yıkımın Büyüsü (2019) ve Özlem Ünlü – Tape (2018) videoları bulunuyor.

Seçilen performanslara ait fiziksel kalıntılar, gösterimlerle eş zamanlı olarak Performistanbul’un canlı sanat koleksiyon seçkileri katında incelenebiliyor.