kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

poşe’den Berlin’de etkinlik: “Çilingir Sofrası”

10 Haziran 2019

poşe, 10 Haziran 2019 tarihinde Berlin’de yer alan Hallo Machen’da Yeni Rakı sponsorluğunda; Onur Ceritoğlu, Ece Gökalp ve Ceren Saner‘in katılımıyla “Çilingir Sofrası” adlı bir etkinlik düzenliyor.

Son on yıl içerisinde İstanbul’dan Berlin’e göç etmiş sanatçıları davet eden poşe, söz konusu sanatçıların neden ve nasıl taşınmaya karar verdikleri ile bu durumun onların pratiklerini nasıl etkiledikleri etrafında gezinen konuları konuşmak ve tartışmak için bir platform oluşturmayı amaçlıyor.

“Çilingir sofrası” Türkçe’de, hafif mezeler ve bir bardak rakı ile çabukça hazırlanan öğle/akşam yemeğinin adıdır. Ancak şehir efsanesine göre, çilingir sofrası başka bir hikâye anlatmaktadır: rakı içerek geçirilen çetin bir gecenin ardından, erkekler eve oldukça geç dönerler ve eşlerinin onları eve almadıklarını görürler, dolayısıyla da çilingir çağırmaları gerekir. İşte bu nedenle bu umumi etkinlik, Çilingir Sofrası – “The Table of Locksmith” olarak adlandırılmıştır. Rakı derin, içgörülü, uzun süreli ve dürüst muhabbetlerin anahtarı olarak görülebilir. Çilingir sofrasına oturan kişi, duygusal ve fiziksel olarak hazırlıklı olmalıdır; çünkü birincisi, rakı güçlü bir içkidir, ikincisi de rakınızı yudumlamaya başladığınız andan itibaren söyleyeceğiniz hiçbir şey yalan olmayacaktır.