kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Post Social Media Club’dan açık çağrı

5 Nisan 2021

STPLN, Volumes, Nova Iskra, ATÖLYE ve BIOS işbirliğinde başlayan, Avrupa Birliği’nin Erasmus+ programı tarafından desteklenen Post Social Media Club, genç yaratıcı bireyleri sosyal medya sonrası dünya üzerine düşünmeleri ve karma takımlarda çalışarak proje sonunda sergilenecek eserler üretmeleri için bir araya getiriyor.

Her partner ülkeden yaratıcı bireylerin katılımıyla toplam 25 kişi kabul edecek program için, alternatif dijital gelecekleri keşfetmek üzere Türkiye’den 5 kişi seçilecek. 18 – 30 yaşları arasındaki tasarımcı, sanatçı, araştırmacı ve çok yönlü yaratıcılar programa başvurabilir. Son başvuru tarihi 26 Nisan

Şimdilerde, örneği görülmemiş çevresel, politik ve toplumsal mücadelelerle karşı karşıyayken, alternatif gelecekleri ve senaryoları keşfe çıkmak her zamankinden daha hayati bir önem taşıyor. Bu keşfin bir yolu da, “muhtemel”den ziyade “akla yatkın” olan gelecek senaryolarına ilişkin varsayımda bulunmaya dayanan spekülatif tasarımdan geçiyor. Spekülatif tasarım, insanların ne tip bir gelecek isteyip istemedikleri üzerine etraflıca düşünebilmek ve tartışabilmek için bir alan açarken, bugünü daha iyi anlamak için bir araç işlevi görüyor.

Proje, İsveç, Yunanistan, Sırbistan, Fransa ve Türkiye’den 25 yaratıcı bireyi, tasarım, sanat, yaratıcı endüstrilerden uzmanlarca oluşturulan bir dizi seminere ve İsveç’te bir haftalık üretim odaklı bir rezidans programına katılmaya, son olarak da Avrupa genelinde alternatif gelecekler konulu eş zamanlı sergiler düzenlemeye davet ediyor. STPLN (İsveç) tarafından, Avrupa’daki farklı yaratıcı platformlar – Volumes (Fransa), Nova Iskra (Sırbistan), ATÖLYE (Türkiye) ve BIOS (Yunanistan) – işbirliği ile yürütülen proje, Avrupa Birliği’nin Erasmus+ programı tarafından destekleniyor.

Program:

  • The Vortex: 29 Mayıs – 19 Haziran 2021 tarihleri arasında her cumartesi, tasarım odaklı düşünme, spekülatif tasarım ve dijital topluluklar alanlarından uzmanlar tarafından yürütülecek dört aşamalı bir çevrimiçi seminer serisinde katılımcılar farklı alanlardan bilgi edinecek.
  • The Lab: 15 – 21 Ağustos 2021 tarihleri arasında İsveç’in Malmö kentinde hafta boyunca gerçekleşecek üretim odaklı rezidansta, 25 yaratıcı bir araya gelerek Post Social Media temalı bir sergi ortaya çıkarmak üzere birbirleriyle işbirliği yapma fırsatı yakalayacak.
  • The Showcase: 17 Eylül 2021’de Avrupa genelinde beş noktada eş zamanlı olarak gerçekleşecek sergide proje süreci ve eserleri sunulacak.