kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Postane açılıyor

8 Ekim 2021

Galata’da yer alan İngiliz Postanesi’nde 2020’den beri süren restorasyon çalışmaları tamamlandı ve İngiliz Postanesi, konumlandığı çevrenin ve temas ettiği canlıların iyilik hâlini besleyen açık, paylaşımcı, üretken ve onarıcı bir mekân olarak yeniden işlevlendirildi ve Postane adıyla açılıyor.

Postane, yağmur suyunu biriktirip kullanarak doğal gıda yetiştirilen bir teras bahçesi; dayanışma temelli mutfak ve kafeteryası; yerel üreticiler, sosyal girişimler ve kooperatiflerle tüketicileri buluşturan adil ticaret birimi; ortak üretimi teşvik eden çalışma ve toplantı alanları; uzmanlık kütüphanesi; hikâye anlatıcıları için podcast ve video stüdyosu ve kamusal etkinlikler için çok amaçlı salonu ile sosyal, çevresel ve kentsel etki odaklı çalışmalara ve ortak kültürel üretimlere ev sahipliği yapacak.

Postane’nin açılışıyla birlikte binaya özel üretilen bir dizi yerleştirme de açılış ile birlikte görülebilecek. Aslı Özdoyuran, Ekin Kano, Emirkan Cörüt, Mehmet Kentel, Yasemin Özcan ve Mekanda Adalet Derneği’nin işleri, Volkan Işıl ve Onur Temel’in Postane’nin restorasyonu ve açılış sürecinde çalışan kişileri çektiği kısa videolar bina içerisinde sergilenecek.