kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Puruli Kültür Sanat’ın yeni projesi “Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema” başladı

26 Temmuz 2021

Puruli Kültür Sanat Derneği tarafından sinema eserlerine ve etkinliklerine erişimin önündeki engelleri tanımlamak ve bu engellere çözüm önerileri üretmek üzere tasarlanan “Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema” projesi, 13 Temmuz akşamı yapılan çevrim içi toplantıyla tanıtıldı.

Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle AB Başkanlığı tarafından uygulanan Sivil Toplum Destek Programı üçüncü dönem kapsamında Puruli Kültür Sanat (Türkiye) ve Socio–Cultural Society of Koszalin (Polonya) tarafından Associació Inclús (İspanya), Carousel Project (İngiltere), Extra & Ordinary People asbl (Belçika) ve KLAPPE AUF! Kurzfilmfestival (Almanya) iştirakiyle gerçekleştirilen “Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema” projesi; Avrupa’da sinemaya eşit erişim alanında çalışan, erişilebilir film festivalleri düzenleyen beş kurumun ortaklığında başlatıldı. Projei, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 27. maddesinde yer alan “Herkes, topluluğun kültürel yaşamına özgürce katılma, sanattan yararlanma ve bilimsel gelişmeye katılarak onun yararlarını paylaşma hakkına sahip.” ifadesini temel alıyor.

Bu yıl Nisan ayında başlayan ve 15 ay sürecek proje boyunca sinemaya erişimin önündeki engellerin tanımlanması, erişilebilir kültür-sanat mekânları, sinema gösterimlerinde minimum kota uygulaması, engellilerin sinema eserlerinde temsili konularında çeşitli grup toplantıları ve atölye çalışmaları düzenlenecek. Proje, Türkiye’de gerçekleştirilen erişilebilir kültür etkinliklerini bir araya getirerek “Kültüre Erişim Platformu” kurmayı ve erişilebilir kültür mekânları ile sanatsal etkinliklerin haritalandığı bir internet sayfasını da hayata geçirmeyi de hedefliyor.