kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Rahmi M. Koç Müzesi’nde yeni sergi: “Singer 170. Yıl”

17 Aralık 2021

Rahmi M. Koç Müzesi, 16 Aralık 2021- 16 Şubat 2022 tarihleri arasında bu yıl 170. yaşını kutlayan Singer dikiş makinesi için düzenlenen “Singer 170. Yıl” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Singer’in iki asra yakın tarihi boyunca tanıklık ettiği önemli dönüm noktalarını, her biri özel bir hayat hikayesine dokunan makine ve belgelerle anlattığı sergi, yurt dışından ve Anadolu’nun farklı bölgelerinden toplanan, kişisel koleksiyonlardan temin edilen makineler, kıymetli belge ve materyallere yer veriyor.

Singer, sergiye ek olarak hazırladığı, ilk astronot kıyafetlerinden, moda endüstrisine çağ atlatan yapay zeka ile çalışan makinelere ve kadınların ekonomiye katılma mücadelesinden markanın tarihteki rolüne kadar uzanan “Singer’le Dikiş Aşkına” belgeseliyle geçmişten geleceğe uzanan dokunaklı bir yolculuğa çıkaracak. Belgesel, Singer’in YouTube kanalında 16 Aralık 2021 tarihi itibarıyla yayınlanacak. Sergide, eski dikiş makinelerinin yanı sıra tarihi değeri olan radyo, makas, kaşık, saat gibi Singer markalı birçok ürün, her biri bambaşka hayatlara dokunan nostaljik fotoğraflar, fatura ve belgeler de yer alıyor.