kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SAHA Studio, yeni sanatçı ve küratörlerle devam ediyor

22 Ocak 2021

SAHA—Çağdaş Sanatı Destekleme Girişimi’nin görsel sanatçı ve küratörlerin araştırma, üretim ve etkileşim ortamlarını geliştirmek amacıyla kurduğu SAHA Studio’nun yeni dönemi başlıyor. SAHA Studio’nun Ocak – Temmuz 2021 dönemine sanatçılar Yasemin Nur, Onur Gökmen, Ege Kanar, Bengü Karaduman ve Merve Ünsal katılıyor.

SAHA Studio, sanatçılarla birlikte küratör, yazar ve sanat yöneticilerini de ağırlayarak araştırma yapmalarına ve İstanbul sanat ortamıyla etkileşimlerine yardımcı oluyor. SAHA Yazı Dizisi’ni yürütmek üzere davet edilen yazar Murat Alat, çalışmalarına yıl boyunca SAHA Studio’da devam ederken SAHA’nın Atina’daki ARTWORKS ile kurduğu yeni işbirliğiyle davet ettiği küratör Eva Vaslamatzi, baharda İstanbul’a gelerek altı hafta boyunca SAHA Studio’da araştırma yapacak.

Davet edip danışmanlık yaptığı sanatçılara altı ay boyunca atölye ve etkinlik alanı, araştırma ve eser üretim fonu sağlayan SAHA Studio, düzenlediği geri bildirim toplantıları, portfolyo değerlendirmeleri, sergi, koleksiyon ve atölye ziyaretleri ve araştırma gezileriyle sanatçıların projelerine ve gelişimlerine katkıda bulunuyor. SAHA Studio Mart-Aralık 2020 dönemine katılan sanatçıların çalışmaları, 19 Aralık’ta çevrimiçi bir panelle ve 21 – 25 Aralık 2021 tarihleri arasında SAHA Studio’da ziyaretçilerle paylaşılmıştı. Ocak ayı ortasında yeni sanatçıların yerleşip çalışmaya başladığı SAHA Studio, kapılarını bahar aylarından itibaren yeniden ziyarete açmayı planlıyor.

SAHA Studio’nun seçim süreci programa danışmanlık da yapan bir seçici kurul tarafından yürütülüyor. Sanatçı Gülsün Karamustafa, küratör Özge Ersoy ve SAHA Studio’nun direktörü küratör Çelenk Bafra’dan oluşan kurul, davet edecekleri sanatçı ve küratörleri belirlerken programa daha önce katılan sanatçı ve danışmanların yanı sıra bağımsız küratörleri de aday göstermek üzere davet etti. 20 farklı sanatçı ve küratörün işaret ettiği toplam 32 adayın portfolyolarını değerlendiren kurul, 2021 boyunca SAHA Studio’ya davet edilecek tüm sanatçı, yazar ve küratörleri belirliyor.