kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SENKRON video sergisi başlıyor

14 Nisan 2021

Türkiye genelinde eş zamanlı video sergileri hedefiyle yola çıkan SENKRON, 15 – 30 Nisan 2021 tarihleri arasında galeri, müze ve sanat inisiyatiflerini senkronize ederek video sanatına derinlemesine bir bakış sunuyor.

Aynı anda düzenlenecek ve merkezinde video sanatı olan sergi ve etkinlikler; Mixer ve Bilsart‘ın öncülüğünde; İstanbul başta olmak üzere, tüm Türkiye’de sanat kurumlarının ve inisiyatiflerinin iş birliği ile, alanında umut vadeden bir etkinlik olma özelliği taşıyor. Video sanatını farklı mekânlarda görünür kılan; aynı zamanda video işlerin üretimine ışık tutan sanatçı, küratör, koleksiyoner ve sergi söyleşileri ile kapsamlı bir program önerisi sunuyor.

SENKRON, bir sanat mecrası olarak videoyu farklı mekânlarda görünür kılmayı amaçlıyor ve içinde bulunduğumuz bu zor dönemde farklı iş modelleri ile çalışan sanat kurumlarını ve organizasyonlarını beraber hareket etmeye davet ediyor. Türkiye’nin dört bir yanına gönderilen açık davet sonucunda, SENKRON’a dâhil olan kurum ve organizasyonlar, kendi programları kapsamında düzenledikleri sergi ve gösterimlerin yanı sıra; bu mecrada üretilen işleri ve araştırmaları mercek altına alan konuşma ve panellere de yer veriyor. Sanatsal üretim alanının bir mecrası olan videoya farklı perspektiflerden bakan SENKRON, ilerleyen yıllarda farklı sanat bileşenlerinin de katılımı ile, bu birlikteliğin ve dayanışmanın devam edeceği bir etkinlik olmayı hedefliyor.

SENKRON’a dâhil olan sanat kurumları ve organizasyonlar: .artSümer, ARE Projects, Barın Han, BE Contemporary, Bilsart, Borusan Contemporary, Büyükdere35, CerModern, Darağaç, Daire Sanat, Elgiz Müzesi, Ferda Art Platform, Galeri Nev İstanbul, Galeri Siyah Beyaz, Gate27, Hayy Open Space, Karşı Sanat, Kasa Galeri, Kendi Koleksiyonu, KOLİ Art Space, Krank Art Gallery, Kültürhane, Loading, MAHAL, Martch Art Project, Mekan Blogspot, Merdiven Art Space, Mixer, Monitor, NOKS Art Space, O’Art, Öktem Aykut, Performistanbul, Pera Müzesi, Pi Artworks, Pilot Galeri, Pg Art Gallery, poşe, Sanatorium, Simbart Projects, Summart, SPOT Projects, The Empire Project, The Pill, Versus Art Project, Videoist, Vision Art Platform, x-ist, Zilberman Gallery