Serkan Taycan Delfina Foundation rezidans programında

1 Eylül 2016

Fotoğraf ve haritalar üzerine çalışan çağdaş sanatçı Serkan Taycan, 23 Ağustos – 18 Eylül 2016 tarihleri arasında SAHA Derneği‘nin desteğiyle Londra‘daki Delfina Foundation rezidans programına konuk oluyor.

Taycan, kentsel ve bölgesel alanların dönüşümüne ve bu dönüşümün fiziksel, sosyal ve ekolojik etkilerine odaklanıyor. Sanatçının daha çok yürüme ile ilintili fotoğraf ve haritalama işleri, bu sürecin bir parçası olarak insanlığın geleceği ve durumunu gözler önüne seren bir projeksiyon işlevi görüyor.

Delfina Foundation’daki rezidans programı sürecinde barajların küresel su problemleri üzerindeki rolü üzerine gerçekleştirdiği araştırma projesine devam edecek olan sanatçı; ayrıca bir interdisipliner ekolojik-artistik araştırma programı olarak çalışan bir “hydrolab” yaratma üzerine de odaklanacak.

Daha önce işleri Venedik Mimarlık Bienali, İstanbul Bienali, Helsinki Fotoğraf Bienali, Uluslararası Sinop Bienali (Sinopale), Selanik Fotoğraf Bienali gibi etkinliklerde ve MAXXI, SALT, İstanbul Modern, St. Petersburg Rusya Ulusal Fotoğraf Merkezi, Malmö Müzesi, Kuzeybatı Seattle Fotoğraf Merkezi gibi birçok müze ve kültür kurumunda sergilenen Taycan, 2015 yılında Paris’te yer alan Cité Internationale des Arts rezidans programına da konuk olmuştu.