kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Galerinizin ilk izlenimini güçlü mü?

1 Eylül 2016

Sanatçının, markalamanın ve sosyal medya stratejilerinin galerilerin imajındaki rölü yadsınamaz. Ancak günümüzde bir galerinin izleyici gözündeki ilk izlenimini etkileyen hayati bir faktör daha var: Fotoğraf.

Bir galerinin fotoğrafı, koleksiyoneri/izleyiciyi dijital ortamdan galerinin fiziki ortamına çekmek için kullanılan araç olarak düşünülebilir. Kullanılan fotoğraf, serginin içeriği ve eserlerin gücü hakkında doğru mesajı içermeli. Böylelikle galeriler online sanat pazarında ve sosyal medyada öne çıkmak için bir avantaj sağlayabilir.

Artsy, sonbahar sezonu yaklaşırken galerilerin ilk izlenimlerini güçlendirecek öneriler sunuyor.

  • Tutarlı olun:

Logo ve kurumsal kimlik gibi, görsel materyalin de tutarlılığı önem arz ediyor. Tutarlı bir görsel dil, galerinin fotoğraflarının diğerlerinden ayrışmasını sağlayabilir.

Öneri: Duvar renklerini nötr veya tek renk olarak kullanın. Ayrıca eser için uygun arkaplanı seçin. (Özellikle eşya veya heykel gibi 3 boyutlu eserlerde uygulanabilir.)

  • Enstalasyon görselleri kullanın:

Artsy’nin yürüttüğü araştırmaya göre enstalasyon görseli, etkileşimi %30 oranında arttırıyor. Online alıcılar için sanat eserini duvara asılı görmek yerine bir konsept dahilinde görmek daha ilgi çekici oluyor.

Öneri: Geniş açılı bir kamera ile çoklu fotoğraf çekerek fotoğrafı farklılaştırabilirsiniz.

  • Doğal ışık kullanın:

Güneş ışığının doğrudan eserlere yansıdığı fotoğrafları kullanmak, ışık-gölge dengesi adına eserlere farklı bir ton katabilir. Yapay ışık yerine gün ışığından faydalabilen galerilerin çekimlerini doğal ışıkta yapması öneriliyor.

Öneri: Fotoğrafı basitleştirin, ışığı doğal kullanmaya çalışın ve fotoğraf düzenleme giderinden tasarruf edin.

  • Yüksek çözünürlüklü görseller kullanın:

Gelişen teknoloji ile birlikte düşük çözünürlükteki bulanık fotoğraflar geçmişte kaldı. Fotoğrafların yüksek çözünürlüklü olması büyük önem taşıyor.

Öneri: Artsy galerilere 1000 piksel ve üzeri çözünürlükte görseller paylaşmayı öneriyor. Kısa kenarı 2000 ve üzeri piksel olan görseller fotoğrafın daha fazla ilgi çekmesini sağlıyor.

  • Erken ve sık paylaşım yapın:

Profesyonel bir fotoğrafçı ile anlaşıp sergi fotoğrafların açılış ile eşzamanlı olarak paylaşılması öneriliyor. Böylelikle sosyal medya aracılığıyla serginin etkileşimi arttırılabilir.

  • Sosyalleşin:

Artsy’nin sosyal medya yöneticisi Mark Rosen, galerilere fotoğraf çekimlerinde sosyal medya faktörünü düşünerek planlama yapmalarını öneriyor. Rosen; geniş açılı fotoğraf kullanımının yanı sıra fotoğrafta insanların da yer almasının eserin ölçeğinin ve alanın anlaşılmasını kolaylaştıracağını söylüyor.

Öneri: Eserin etrafında doğal olarak dolaşan insanların olduğu fotoğrafları kullanın. Ayrıca sosyal medyanın yıllık fotoğraf stratejinizin önemli bir parçası olduğunu unutmayın.