kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SPOT Projects’te yeni sergi: “sudan dünya”

16 Nisan 2021

SPOT Projects, 15 – 30 Nisan 2021 tarihleri arasında Türkiye’de video alanındaki işlere odaklanmak üzere bu yıl ilk kez düzenlenen SENKRON kapsamında, Eda Şarman’ın “sudan dünya” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

Bilsart, Elgiz Müzesi, Mixer, Versus Art Project organizasyonuyla gerçekleşen SENKRON, eş zamanlı olarak 24 galeri, 4 müze ve 17 inisiyatifin yer aldığı sergi ve etkinlikler ile izleyicilerle buluşuyor. Eda Şarman’ın ilk kez sergilenecek iki işi, SPOT Destek Fonu 2021 kapsamında, SPOT Projects’in Karaköy Juma Art’ta yer alan mekânında sanatseverlerle buluşuyor.

Mimari, fenomenoloji ve “tentacular thinking” üzerine yoğunlaşan pratiğiyle, mekânları birer organizma olarak algılamayı öneren Eda Şarman’ın, “sudan dünya” isimli sergisinde “ciğerlerim su arzular istavrit oksijen arar” (2020) ve “su kenarında susuz, önümde bir yılan” (2019) adlı iki video işi yer alıyor. Sanatçı, işlerinde mekânlarla ayırt edilemez hale gelmiş hikâyeleri, efsaneleri, ritüelleri ve yapısal gücün izlerini hatırlamaya ve ayıklamaya çalışıyor. Üretimleriyle doğrusal bir zaman ve sınırlı mekân algılarını sorguluyor.

Disiplinlerarası üretim yapan ve İstanbul’da yaşayan Eda Şarman, 2016 yılında Prat Institute’tan Mimarlık lisansını ve 2019 yılında Royal College of Art’tan Moving Image (Hareketli Görüntü) yüksek lisansını aldı. Çalışmalarını 2018 yılında Londra’da kişisel ve karma sergilerde göstermeye başladı. Son zamanlarda online bienal, arşiv ve sergilerde çalışmalarıyla yer alıyor.