kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Şule Ateş’ten yeni bir proje: “Karantina2020 – Video Performans Serisi”

8 Eylül 2020

Şule Ateş tarafından tasarlanan ve yönetilen, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklenen Karantina2020 – Video Performans Serisi, COVID-19’un neden olduğu karantina sürecinde sahne sanatları alanında yaşanan büyük alan ve hak kaybına dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Şule Ateş’in tasarlayıp yönettiği 6 video performanstan oluşan bir dijital tiyatro araştırması olan proje, altı farklı oyuncunun karantina sürecine odaklanıyor. Tiyatroya dair içeriği dijital mecra ile buluşturan projede, yönetmen ve oyuncular tarafından üretilen metinlerin çekimi çevrimiçi provalar sonucunda, oyuncular tarafından cep telefonlarıyla yapılıyor. Serinin ilk videosu Sıfır Temas, oyuncu Pınar Göktaş tarafından yazıldı ve oynandı.


COVID-19 pandemisi nedeniyle, Türkiye 14 Mart’tan başlayarak karantina sürecine girdi. Tiyatro salonları kapatıldı ve oyunların yanı sıra eğitim programları ile atölyeler de iptal edildi. O günden beri, gösteri sanatları alanında ciddi bir sarsıntı yaşanıyor. Tiyatrolar ve eğitim mekânları kiralarını ödeyemiyor, oyuncular, yönetmenler, sanat yönetmenleri, koreograflar, dramaturglar, tasarımcılar, teknik personel işsiz. Az sayıda tiyatro, yaz aylarında bir-iki gösterim yapma imkânı bulmuş olsa da, sahanın büyük bölümü endişeyle salgının bitmesini bekliyor.

Fakat pandemi kısa zamanda bitecek gibi görünmüyor. Önümüzdeki kış sezonu da yeni normal koşullarında mesafeli geçecek ve 50 kişilik salonlarda, 20 kişiye oyun oynamak, sorunu hiçbir şekilde çözmeyecek.

Karantina2020 Projesi kamuoyunu, ilgili bakanlıkları, belediyeleri, basını, STK’ları kanaat önderlerini ve sanatseverleri, soruna kısa ve uzun vadeli, sürdürülebilir çözümler üretmek üzere harekete geçmeye davet ediyor.