Tarihi Mongeri Binası kapılarını sanatseverlere açtı

4 Mart 2016

2013 yılında kurulduğundan bu yana Nişantaşı’ndaki galerisinde faaliyetlerini sürdüren Bozlu Art Project, Şişli’deki yeni sanat merkezinin kapılarını 1 Mart’ta sanatseverlere açtı.

İki yıllık bir hazırlık sürecinin sonunda Mongeri Binası, Bozlu Art Project’in etkinliklerine ev sahipliği yapacak bir sanat merkezine dönüştürüldü. Bozlu Art Project, Şişli’deki sanat merkezinin açılışında Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu ve Bozlu Art Project sanatçılarından derlenen karma sergiye yer verdi. Modern ve çağdaş Türk sanatının önemli isimlerinin yer aldığı karma sergide Adnan Çoker, Mehmet Güleryüz, Utku Varlık, Nur Koçak, Koray Ariş, Halil Akdeniz, Bedri Baykam, Balkan Naci İslimyeli, Bubi, Server Demirtaş gibi birçok sanatçının eserleri yer alıyor.

Cumhuriyet dönemi I. Ulusal Mimarlık Akımı’nın önemli örneklerinden biri olan tarihi Mongeri Binası, Levanten Gulio Mongeri tarafından inşa edilmiştir. Giulio Mongeri’nin başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde 1900 ile 1930’lu yıllar arası inşa edilmiş eserleri bulunmaktadır. 2015 yılına kadar Bozlu Holding’in yönetim binası olarak kullanılan Şişli Mongeri Binası, 1500 metrekarelik alana sahip tarihi bir yapıdır.