kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

The Empire Project sezonu Bashibazouk Volume III: ‘Günleri saymak’ ile açıyor

29 Eylül 2016

The Empire Project, 2016 – 2017’deki 6. sezonunu 30 Eylül 2016‘da Bashibazouk Volume III: ‘Günleri saymak’ başlıklı sergi ile açıyor. Sergi, Empire tarafından temsil edilen sanatçıların yanı sıra yeni ve genç yetenekleri de sanatseverler ile buluşturuyor. Sergide, Empire’ın uzun soluklu sanatçılarından SENA, Erhan Özışıklı ve ilk ‘Havana Club 7, Elliot Erwin Fellowship’ için layık görülen Ali Taptık karelerinin yanı sıra Natalie Mamboury ve Helio Leon gibi merak uyandıran isimler bulunuyor.

 

Osmanlı ordusundaki düzensiz, gönüllü askerlerden oluşan, düşmanı korkutan ve izci/gözcü görevleri yapan Bashibazouk’lar 19. yüzyılda, başına buyruk tavırları yüzünden, Osmanlı İmparatorluğu tarafından bertaraf edilmiştir. 20. yüzyılda Hergé karakterlerinin ağızında küfre dönüşen “Bashibazouk”, güncel kültür sahnesinde insanlık haline, sanatçıların keşfeden, zorlayan, yer yer korkutan ve risk alan yapıtlarının doğası sebebiyle, Bashibazouk kelimesinin çağırışımlarına bir atıf niteliğindedir.

Bashibazouk serisinin önceki sergilerinde yer almış sanatçıla arasında Filliposs Tsitsapoulos, Can Pekdemir, Banu Birecikligil, SENA, C.M. Kösemen, Yuşa Yalçıntaş ve Deniz Üster bulunuyor.