kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Through The Window’dan yeni sergi: ‘ÇARK’

12 Eylül 2022

Türkiye, Hollanda ve ötesinden kuir sanatçı, aktivist, düşünür ve gece çalışanlarını dijitalde buluşturan; dayanışma ve işbirliği olanaklarını geliştiren Through The Window (TTW) projesi çevrimiçi mekândan fiziksel mekâna taşarak çarka çıkıyor.

“ÇARK”, 2 Eylül – 1 Ekim 2022 tarihleri arasında Karşı Sanat Çalışmaları‘nda ve 3 Eylül – 1 Ekim 2022 tarihleri arasında Koli Art Space‘teki seçkileri ile eş zamanlı ziyaret edilebilecek.

Mekân değişiyor, Through The Window aramıza sızıyor ve ‘’ÇARK’’ başlıklı sergi ile gördüğünüz anda kendinizi görülmüş hissedeceğiniz bir karşılaşmayı hedefliyor. Birbirini destekleyen büyük bir topluluğun sevgisinin, rüyasının, hafızasının, aşkının, sınırsızlığının, çabasının ve inşasının kutlaması gerçekleşiyor. Farklı disiplinlerden sanatçılar benzer kapsayıcılıklarla ördükleri ağ içinde ve yakınlık kurmayı hatırlatan çeşitlilikleriyle bir araya gelmeyi kutluyor.

Çark boyunca Koli Art Space ve Karşı Sanat Çalışmaları’nda cevapsız sorulara, boşluklara ve çatlaklara yer bırakan samimi bir sorgulama alanı yaratılmaya çalışılıyor. “ÇARK”  bedenin üretken rolüne ve onun (kuir) arzularına hitap ediyor. Sergi, sabit tanımlara meydan okuyan bir tavırla, çeşitli performans araçlarını kullanarak cinsellik ve toplumsal cinsiyetin bir ifadesini, politik bir hareket ve bir duyarlılık olarak kuirliği araştırıyor. Karşı Sanat Çalışmaları ve Koli Art Space seçkilerinin yanı sıra atölye, sanatçı konuşması ve kapanış partisi ile ÇARK, Eylül ayına yayılıyor.

Karşı Sanat Çalışmaları’ndaki serginin küratörlüğünü Melis Bektaş üstlenirken, sergide yer alan sanatçılar Ardıl Yalınkılıç, Emir Erkaya, Metehan Törer, Ünal Bostancı, SPNDEX, Vinita Gatne ve Yasemin. Koli Art Space’teki serginin küratörlüğünü ise Elçin Acun & Yasemin üstleniyor ve sergide 71 cm canavar travesti Kiki ggNash, Andru Suarez Rojas, Anto Lopez Espinoza, Aroth & DRTY, ceytengri, Damla Şahinbaş, Efe Durmaz, Elçin Acun & Mert Çağıl Türkay, el1fkk, Eloy Cruz del Prado, Elyla, Onur Karaoğlu, Prins Chris ve Syntia sanatçı olarak yer alıyor.