kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Türkiye’de televizyonculuğun başlangıcı tüm yönleriyle ilk kez anlatılıyor

15 Kasım 2018

“Televizyon Diye Bir Şey Varmış: Türkiye’de Televizyonculuğun Başlangıç Öyküsü 1951-1971 İTÜ TV Dönemi” kitabı, beyaz camın gizli kalmış öyküsünü 67 yıl önceden bugüne taşıyor.

Kitabın tanıtım toplantısı, 15 Kasım 2018 Perşembe günü İTÜ Rektörlüğü Sanat Galerisi’nde açılacak “İTÜ TV ve Türkiye’de Televizyon Yayıncılığının Doğuşu” başlıklı sergiyle birlikte yapılacak. Sergi, 25 Aralık 2018 tarihine kadar görülebilir.

Televizyon teknolojisinin Türkiye’ye gelmesini sağlayan ve TRT Televizyonunun kuruluşuna zemin hazırlayan İTÜ TV, döneminin tüm yönleriyle ilk kez “Televizyon Diye Bir Şey Varmış: Türkiye’de Televizyonculuğun Başlangıç Öyküsü 1951-1971 İTÜ TV Dönemi” isimli belgesel yayın niteliğindeki kitapta ele alındı. Zeynep Şahin Tutuk’un yazarlığını üstlendiği, araştırmayı ise Burak Barutçu ile birlikte yürüttüğü kitabın editörlüğünü İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca yaptı.

23 Özel İsimle Röportaj

“Televizyon Diye Bir Şey Varmış: Türkiye’de Televizyonculuğun Başlangıç Öyküsü 1951-1971 İTÜ TV Dönemi” isimli 304 sayfalık kitap, 1951 yılından başlayarak 1971’e kadar devam eden İTÜ TV dönemini ele alıyor. Kitap için İTÜ TV’nin yaşayan tanıkları, aramızdan ayrılan isimlerin yakınları ve sanat dünyasının önemli isimlerinin de aralarında bulunduğu 23 kişiyle röportaj yapıldı. İlk ekran deneyimini İTÜ TV’de yaşayan ve röportajlarla o günleri anlatan isimler arasında; Halit Kıvanç, Erkan Yolaç, Haldun Dormen, Müjdat Gezen, Erol Evgin gibi isimler yer aldı.

İlklerin Kanalı

İTÜ TV Türkiye’deki yayıncılık tarihine pek çok ilkle geçti. İlk naklen maç yayınından ekranda ilk tiyatroya, ilk bilgi yarışmalarından ilk müzik – eğlence programlarına kadar birçok formatın çıkış noktası oldu. İTÜ TV’ye konuk olan isimler arasında; Safiye Ayla, İsmail Dümbüllü, Münir Nurettin Selçuk, Zeki Müren, Aşık Veysel’in de aralarında bulunduğu birçok önemli isim yer aldı. Bilim kurgu türündeki Rocket Man ekranın ilk yabancı dizisi oldu, yabancı ve yerli filmler de İTÜ TV’nin yayınlarını renklendirdi. İTÜ TV’yle ilgili dikkat çeken ve kitapta detayları anlatılan bir önemli bir konu ise başlangıçta her şey ithal edilerek yayıncılığın başlatılmış olmasına karşın, zaman içinde yerli üretim cihazların kullanılır olması. Verici, mikrofon, kurgu cihazı gibi birçok şey dönemin sınırlı koşullarına karşın İTÜ’nün Yüksek Frekans Tekniği Kürsüsü’nün öğrencileri tarafından bitirme projesi olarak tasarlandı ve kullanıma alındı.