kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Oturumu İstanbul’da gerçekleşiyor

12 Temmuz 2016

UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Oturumu, 10 – 20 Temmuz 2016 tarihleri arasında, İstanbul Kongre Merkezi‘nde gerçekleşiyor.

Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasıyla ilgili Konvansiyon’a taraf olan 21 ülkede (Angola, Azerbaycan, Burkina Faso, Hırvatistan, Küba, Finlandiya, Endonezya, Jamaika, Kazakistan, Kuveyt, Lübnan, Peru, Filipinler, Portekiz, Kore Cumhuriyeti, Tunus, Türkiye, Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, Vietnam, Zimbabve), Konvansiyona taraf Devletlerin Genel Kurulları tarafından seçilmiş temsilcilerinden oluşan Dünya Miras Komitesi, 10 gün boyunca Dünya Kültür Mirası adayları arasından, komite tarafından “Üstün Evrensel Değerlere Sahip” olmaları nedeniyle korunma altına alınacak ve Dünya Miras Listesine dahil olacak kültürel ve doğal varlıkları belirleyecek, Dünya Miras Listesine alınmış varlıkların korunma durumunu takip edecek, Dünya Miras Listesi’ne alınmış varlıklardan hangilerinin Tehlike Altındaki Dünya Miras Listesi’ne alınacağına veya çıkarılacağına, bir varlığın Dünya Miras Listesi’nden çıkarılması gerekip gerekmediğine karar verecek. Ayrıca Dünya Miras Fonu’nun finanse ettiği uluslararası yardım taleplerini de değerlendirecek.