kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yapı Kredi bomontiada’da yeni sergi: “Masal”

27 Mayıs 2021

Yapı Kredi bomontiada, 27 Mayıs – 16 Haziran 2021 tarihleri arasında Cue Art Space ve Artcrowdistanbul Online Galeri işbirliğiyle, Murat Germen’in “Masal” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Fiziksel ve sanal olarak eş zamanlı düzenlenen sergide Germen’in el ile müdahale ettiği, tek edisyondan oluşan eserleri yer alacak. Edisyonlu 20 eser ise 30 Ağustos tarihine kadar Artcrowdistanbul’un dijital platformunda izlenebilecek.

Sanatçılar ve sanat projeleri için işbirliği ortamı yaratarak, yol göstermeyi amaçlayan Cue Art Space’in açılış sergisi olan “Masal”da, Murat Germen’in el ile müdahale ettiği, tek edisyondan oluşan eserler yer alıyor. Fiziksel sergi ile birlikte eşzamanlı olarak açılacak sanal sergide ise Germen’in Cue Art Space ile beraber yürüttüğü, NFT formatında blokzincir üzerinde yer alan ilk işleri de görülebilir.

Fotoğrafı bir ifade ve araştırma aracı olarak kullanan Murat Germen, lise zamanlarından bu yana sayısal süreçlerle içli dışlı bir sanatçı. Bu sergisinde de yine bir rastlantısal sayısal dönüşüm sürecinden faydalanan Germen, 2019 yılında ürettiği eserlerde fotogrametrik üç boyutlu modelleme yöntemi kullanarak, fotoğrafın üç boyutlu modele dönüşmesi sürecindeki sadakati iyice azaltmak için parametrik tercihleri bilinçli olarak en “kaba” seviyelere çekti. Bunun sonucu olarak ortaya çıkan umulmadık soyut görsellikler ve gerçekçi somutluktan kopuş, ana akım medya üzerinden nesnel diye aktarılan içeriklerin temelde eksik, öznel, taraflı aktarımlar olduğunu; bizlere hakikat yerine zamane masallarının anlatıldığını ima ediyor.