kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yeni bir kültür-sanat alanı: Decollage

15 Mart 2022

Viktoria Şahin tarafından Begüm Güney‘in sanat danışmanlığında, gençlere ve yeni nesillere sanatı sevdirmek, sürdürülebilir ve ulaşılabilir bir sanat ortamı yaratmak ve çokdisiplinli üretim alanlarını desteklemek amacıyla Suadiye’de Decollage adlı yeni bir kültür-sanat alanı açılıyor.

Geleceğe umutla bakan deneyim merkezi, isminden de ilhamla “yükseliş”i misyon ediniyor. Her katında farklı disiplinlere yer veren, etkileşim ve öğrenmeyi odağına alan mekânın bünyesinde heykel ve performans katı, içerisinde Art Shop bölümünün de yer aldığı VKoffee, sanat galerisi, sanat kitaplığı, ofis ve etkinlik alanı yer alıyor.

Decollage’ın 12 Mart – 19 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleşen; mimari, sanat, edebiyatın ortak ifadesi üzerine odaklanacak olan ilk sergisi “Başka Yer”, mekânı sergileme pratiğine dahil ediyor. Sergiyi bütün bir enstalasyon olarak ele alıyor ve kürasyonun deneyime dönüşme ihtimalini tartışmaya açıyor. Düşünceyi, eylemi ve malzemeyi dönüştüren bağlamıyla sanatın, devam edebilmek için topluma ve doğaya dair “başka”laşan alanlar açma ihtimalini sorgulayan sergi; insanın dünya üzerinde yer bulma çabasını anla(t)maya çalışıyor.

Decollage’ın ilk sergisinde yer alacak sanatçılar arasında Tolga Akbaş, Suat Akdemir, Orkide Akkoç, Turan Aksoy, Ozan Atalan, Ahmet Civelek, Ece Eldek, Buğra Erol, Tom Fellows, Dilara Göl, Bora Güney, Nazlı Gürlek-Hodder, Serra Duran Paralı, Merve Ünsal, Kemal Tufan, Ferhat Tunç, Nergiz Yeşil, Kerim Yetkin bulunuyor.