kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yeni Metin Festivali 9 bu yıl tamamen çevrimiçi

14 Aralık 2020

GalataPerform’un 2006 yılından bu yana yeni oyun yazarları keşfetmeyi ve çağdaş oyun yazımına alan açmayı hedefleyen Yeni Metin Festivali bu yıl 9. kez seyirciyle çevrimiçi olarak buluşacak.

2020’ye salgınla birlikte damgasını vuran bir tema olarak “gelecek”, Mart 2020’de çevrimiçi olarak devam eden Yeni Metin Atölyeleri’nin tüm sınıflarında işlendi. Yeni Metin Atölyeleri’nde bu yıl “Gelecek” teması altında yazılan oyunlar, 15 – 24 Aralık 2020 tarihleri arasında seyirciyle buluşacak. Yedi yeni oyun yazarının oyunlarının okumasının yanı sıra panel, söyleşi ve atölyeler düzenlenecek.

Festivalin Yabancı Konuk Yazarları

Festivalin yabancı yazarları arasında bu sene, Cervantes Enstitüsü desteğiyle İspanya’dan Alberto Conejero ve Norveç Büyükelçiliği desteğiyle Norveç’ten Demian Vitanza yer alıyor. Her iki yazarın da oyunları iki büyük şaire saygı duruşu niteliğinde. Alberto Conejero’nun “Kara Taş” adlı oyunu İspanyol edebiyatının büyük şairi ve oyun yazarı Frederico Garcia Lorca’nın hayatı üzerine, Demian Vitanza’nın “Londinium” adlı oyunu ise T. S. Elliot’ın “Çorak Ülke” şiirinden esinlenerek yazılmış.

Türkiye Tiyatrosunda Kadın Yazarlar Paneli

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 24. İstanbul Tiyatro Festivali işbirliğiyle çevrimiçi olarak düzenlenecek Türkiye Tiyatrosu’nda Kadın Yazarlar paneli, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e ve günümüze kadın oyun yazarlarının Türkiye Tiyatrosu’nda bıraktıkları izlerin, eserleri bağlamında araştırılmasını konu alıyor.

Osmanlı’da erkeğin egemenliğine dayanan toplumsal yapının modernleşme ile birlikte dönüşmeye başlayıp eşitliği esas alan bir yapıya yaklaşması, kadın oyun yazarlarının daha görünür hâle gelmesi, bu görünürlüğün ortaya çıkması için yapılan kadın çalışmaları ve kadın oyun yazarlarının dönüşüme tanık oldukları bu dönemlerden günümüze dek oyunlarında hangi konuları ele aldıkları incelenecek. Dr. Ferdi Çetin’in moderatörlüğü ve açılış konuşmasıyla gerçekleşecek panelde alanlarında uzman akademisyenler konuşmacı olarak yer alacaklar. Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Mükemmeliyet Merkezi (SU Gender) Direktörü Prof. Dr. Hülya Adak, Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Fakiye Özsoysal ve Dokuz Eylül Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Özlem Belkıs.

‘Senenin Oyunu’ İKSV iş birliğiyle festivalin açılışını yapacak

Yeni Metin Atölyeleri kapsamında Halil Yağız Şanal’ın yazdığı “Bir Yaz Gecesi Çöküşü” oyunu Senenin Oyunu seçildi. Oyun, İKSV iş birliğiyle Yeni Metin Festivali’nin açılış oyunu olacak. Oyun okumasının ardından bu ödüle lâyık görülen oyun yazarı Halil Yağız Şanal’a ödülü takdim edilecek.