kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü için başvurular başladı

16 Şubat 2022

Çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri desteklemek ve genç sanatçılara destek olmak amacıyla Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ve Akbank Sanat işbirliğiyle düzenlenen ve bu yıl 40. kez gerçekleşen yarışma sonucunda verilecek Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü için başvurular başladı.

Yapılan başvurular jüri tarafından değerlendirilecek ve sergilenmek üzere seçilen eserler 24 Mayıs – 30 Temmuz 2022 tarihleri arasında Akbank Sanat’ta düzenlenecek olan sergide yer alacak. Yarışmanın bu yılki jürisinde küratör ve yazar Fatoş Üstek, küratör Çelenk Bafra, sanatçı İpek Duben, Resim ve Heykel Müzeleri Derneği Yöneticisi Gönül Nuhoğlu ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı yer alıyor.

Yarışmanın bu yılki teması Açık Kart (Carte Blanche) olarak belirlendi. Açık Kart (Carte Blanche) kavramı 17. yüzyıl sonlarına doğru Fransa’da kullanılmaya başlayan bir kavramdır. Öncelikli olarak yasal işlemler, anlaşmalar için kullanılan terim, zaman içinde liberalleşerek sınırsız özgürlük ve edimler için kullanılmaya başlamıştır. Gotik romanlarda bu kişinin hamiline verdiği sınırsız harcama özgürlüğü olarak tanımlanırken, günümüzde açık kart kavramı hâlen kişiye verilen koşulsuz özerklik ve sorumluluk ilkeleri ile anışmaktadır.

Akbank 40. Günümüz Sanatçıları sergi ve etkinlikleri, bu kavramdan ilham alarak, başvurmak isteyen adaylara açık kart vermeyi, dolayısıyla sanatçılara söz vermeyi seçmiştir. Sanatçıların kendini özgür hissettiği bir ortamda sanatsal pratiklerini, söylemlerini ve duruşlarını merak eder. Her alandan kişilerin sanat eserleri ile başvurusunu destekler.

Akbank Günümüz Sanatçıları sergi ve etkinliklerinin 40. yılına özel olarak, başvurular sanatçının pratiği, söylemi ve isin özgünlüğü üzerinden değerlendirilecektir. Küratöryel bir öngörü yerine, sanatçılardan istedikleri konu ve mecra ile katılımları talep edilmektedir. Katılım görsel ve performans sanatının yanı sıra sosyal bilimler ve fen alanlarında eğitim almış Türkiye’de yaşamakta olan ve yurt dışında oturan Türk vatandaşlarına açıktır.

40. yıla özel olarak jüri, fiziksel serginin yanı sıra sanal sergi, dijital sanatçı ağırlama programı, atölye çalışma programı ve Türkiye genelindeki ulusal programlar için seçim yapacaktır.