kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması sonuçlandı

8 Haziran 2022

Akbank Sanat ve Resim ve Heykel Müzeleri Derneği tarafından çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri teşvik etmek ve genç sanatçılara destek olmak amacıyla bu yıl “Açık Kart” temasıyla 40. kez düzenlenen Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması sonuçlandı.

Jüri tarafından seçilen eserler, 1 Haziran – 30 Temmuz 2022 tarihleri arasında Akbank Sanat’ta ve dijital olarak sergileniyor. Jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Türkiyenin çeşitli bölgelerinden yapılan 1011 başvuru arasından 23 sanatçının 24 eseri sergi seçkisinde yer alıyor. Sergide eserleri yer alan genç sanatçılara toplamda 115 bin TLlik ödül eşit olarak dağıtıldı.

Sergide eserleri yer alacak sanatçılar Ahmet Berkin Günsay, Alara Başar, Ali Kanal, Begüm Çelik, Betül Sertkaya, Buğra Erol, Cemil Olgun Can, Dilara Başköylü, Elif Özen, Emre Çalış, Ferhat Tunç, Gizem Candan, İrem Sezer, Lalin Mercan, Nazif Can Akçalı, Oğuz Gököz, Özlem Cıbır, Özlem Köse, Rıdvan Aşar, Sümeyra Çetin, Yasemin Kaplan, Zülkif Esin. Yarışmanın bu yılki jüri üyeleri arasında İpek Duben, Çelenk Bafra, Göl Nuhoğlu, Derya Bigalı ve serginin küratörlüğünü de üstlenen Fatoş Üstek yer aldı.