kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Kadim Anadolu Zanaatlarından Güncel Tasarımlara” projesi kapsamında yeni sergi: ‘Zanaatın Ötesi’ 

8 Haziran 2022

Türkiye Tasarım Vakfı tarafından Brumen Foundation ve Geleneksel Sanatlar Derneği ile yürütülen ve Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH- II) Hibe Programı tarafından finanse edilen “Kadim Anadolu Zanaatlarından Güncel Tasarımlara” projesi kapsamında düzenlenen Zanaatın Ötesi’ başlıklı sergi, 2 – 28 Haziran 2022 tarihleri arasında Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sanat Galerisi’nde gerçekleşiyor.

İznik çiniciliği, sedef kakmacılık, keçecilik, taş işlemeciliği ve yorgancılık gibi kaybolma riski altındaki Anadolu zanaatlarının Türkiye ve Avrupa’da yaygınlaştırılması ve zanaatların geleceğe taşınması hedefiyle gerçekleştirilen proje ve sergisi, kadim Anadolu zanaatlarının güncel tasarımlarla birleştiği örneklere yer veriyor.

Proje içn Avrupa’dan tasarımcıların kısa filmleri referans alarak Anadolu zanaatlarını kendi uzmanlıklarının güncel yaklaşımlarıyla yeniden yorumlamaları ve tasarım önerilerini paylaşmaları istendi. Açık çağrıya 20 ülkeden 124 tasarım önerisi geldi. Bu öneriler Ajda Schmidt, Aslıhan Berkmen Birkandan, Mehmet Ali Güveli, Fokke Moerel, Gülname Turan, Maeve Murphy ve Seza Sinanlar Uslu’un yer aldığı jüri tarafından incelenerek seçilen 10 tasarım önerisi üretim aşamasına geçti. Avrupa’dan gelen tasarımcılar, zanaatkârlar ile birlikte çalışarak tasarım önerilerini geliştirdiler.