kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ali Kazma’nın Yeni Kişisel Sergisi “Çay Saati” Galeri Nev İstanbul’da

20 Mart 2017

Galeri Nev İstanbul, 17 Mart – 29 Nisan 2017 tarihleri arasında, Ali Kazma’nın “Çay Saati” adlı yeni kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi,  sanatçının senkronize ve triptik olarak yaptığı ilk işi.

Son dönem işlerinde, ağırlıklı olarak mekana odaklanan Ali Kazma, Çay Saati’nde zamanın mekana yayılışını, ritimler aracılığıyla görünür kılıyor. Sanatçı çekimlerinin çoğunu, üç yüz bini çay bardağı olmak üzere, günde toplam bir milyon ürünün üretildiği Paşabahçe Cam Fabrikası‘nda gerçekleştirdi. 24 saat üretim yapan fabrikada, kimi zaman makinelerin dakikada yaptıkları tekrar sayısından yola çıkarak, videoyu sahnelere ayırıyor. Üçlü imajlar eşliğinde, orkestre edilmiş notalar gibi bir araya getirdiği ritimlerle, zamanı dinamik bir görsel dilde kurguluyor.

Sanatçı, videolarında öne çıkmaya başlayan soyutlamaları, “düşünceyi açmak üzere yeni formlar öneren paralel bir araç” olarak görüyor. Kendisi ve izleyiciler için, zaman ve dünya üzerine düşünebileceğimiz yeni alanlar açabilmeyi umuyor.

Ali Kazma, çalışmaları uluslararası bienallerde ve sanat kurumlarında sergilenmiş bir video sanatçısıdır. Yüksek lisansını 1988’de New York’taki The New School’da tamamlamasının ardından, 2000 yılında İstanbul’a döndü ve halen İstanbul’da yaşamaktadır. Sanatçının katıldığı bienaller arasında Venedik, İstanbul, Sao Paulo, Curitiba, Selanik, Lyon ve Havana bienalleri bulunuyor. Ayrıca, 55. Venedik Bienali’nde Türkiye Pavyonu’unda solo sergisiyle yer aldı. Eserlerinin sergilendiği kurumlar arasında Musée d’art Contemporaine, Lyon; ARTER, İstanbul; Lenbachhaus, Münih; MAXXI, Roma; Hirshhorn Museum, Washington DC; ve MEP, Paris yer alıyor.