kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Anna Laudel Bodrum’da yeni sergi: ‘Bodrumania’

10 Ağustos 2022

Anna Laudel Bodrum, 5 Ağustos – 23 Eylül 2022 tarihleri arasında ZAİ Yaşam’da sanatçı Ardan Özmenoğlu’nu ‘Bodrumania isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 

Büyük ölçekli cam heykeller, post-it ve neon gibi malzemeler ile çalışan Özmenoğlu, ‘Bodrumania’ sergisinde Bodrum’un mavi denizi, begonvillerinin pembesi, beyaz evleri, koyları, gün batımları, ayın yükselişi ve dolunayda oluşan mehtapları gibi manzalarından ilham alıyor.

Bodrum’un doğal güzelliklerinin orada yaşamadan anlaşılamayacağını düşünen sanatçı, aynı zamanda yarımadanın bizlere sunduğu bakir koylarından bilindik restoranlarındaki lezzetlere uzanan, herkesi kendine aşık eden yerel özelliklerine dokunuyor. 

Özmenoğlu sergisinde Bodrum’un kendine has üç sembolü üzerine yoğunlaşıyor. Denizinin mavisini, begonvilinin pembesini ve evlerinin beyazını ele alan sanatçı, Halikarnas Balıkçısı ve Zeki Müren gibi önemli sanatçıların ilham noktası olan, hakkında şiirler yazılan, şarkılar bestelenen Bodrum’un benzersiz güzelliklerini eserlerine taşıyor. Yarımadanın artık içinde yaşarken gözden kaçan büyüleyiciliğini ön plana çıkaran sergi, ziyaretçilerini Bodrum’la ilgili hislerini ve deneyimlerini tazelemeye davet ediyor.