kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Dicle Beştaş, SAHA desteğiyle Delfina Vakfı’ndaydı

11 Ağustos 2022

SAHA, sanatçı ve küratörlere yönelik misafirlik programları için işbirliği yaptığı Delfina Vakfı ile bu yaz bir küratörün Londra’da araştırma yapmasını sağladı. Dicle Beştaş11 Temmuz – 7 Ağustos 2022 tarihleri arasında Delfina Vakfı’nın misafiri olarak Londra’da sanatçı inisiyatiflerini ziyaret ederek çok katmanlı ve ortak bir söylemsel alanın olanaklarına yoğunlaştı.

Diyarbakır’da bağımsız bir sanat inisiyatifi olan Loading’in koordinatörü, mimar ve küratör Dicle Beştaş, güncel sanat alanında kolektif ve toplumsal konularda angaje pratiklere ilgi duyuyor.

SAHA’nın önerisiyle bu yıl programa katılacak küratörün seçimi 8 farklı kentten 11 farklı bağımsız sanat inisiyatifinin gösterdiği adaylar arasından yapıldı. SAHA Sürdürülebilirlik Fonu kapsamında desteklenen inisiyatiflerden küratör önerisi alınırken özellikle İstanbul dışından ve farklı ilgi alanlarından genç kuşak küratörlere ulaşmak amaçlandı. SAHA Sürdürülebilirlik Fonu, 2022 yılı boyunca Türkiye’nin 8 farklı şehrinden bağımsız sanat girişimlerine destek sağlıyor. SAHA, bu süreçte inisiyatiflerin yeni projeler ve bağlantılar geliştirmesine de kolaylaştırmaya çalışıyor. SAHA’nın Delfina Vakfı’ndaki programa aday göstermek için davet ettiği inisiyatifler: A4 Açık Sanat Alanı (Diyarbakır), Altatölye (Ankara), Arazi (Mardin), Çıplak Ayaklar Kumpanyası (İstanbul/Bursa), Darağaç (İzmir), KIRIK (dijital), KOLİ Art Space (İstanbul), Kültürhane (Mersin), Loading (Diyarbakır), Monitor (İzmir) ve sub (Çanakkale).