kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Baksı Kültür Sanat Vakfı Misafir Sanatçı Programı’nın ilk konuğu şair Çağla Meknuze oldu

26 Mayıs 2022

Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın Anadolu Ödülleri kapsamında 1 – 15 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlediği Misafir Sanatçı Programı’nın ilk konuğu şair Çağla Meknuze oldu.

Baksı Müzesi konuk evinde kalan şair, müzenin bulunduğu coğrafyadan, müzede yer alan eserlerden ve 2021 yılı Anadolu Ödülleri kapsamında edebiyat alanında ödüle değer görülen Refik Halid Karay’ın Memleket Hikâyeleri adlı kitabından yola çıkarak farklı eserler üretti. Şair Çağla Meknuze’nin Baksı Müzesi’nde, Hıdırellez gecesi yazdığı ve ‘iki dünya arasında görevli, zamansız bir şamanın dilinden günümüz Türkçe’si ile bıraktığım şiir’ olarak ifade ettiği ‘Çağrıldı Baksı’ da okuyucuları ile buluşmayı bekliyor.

“Issıza anıt olarak inşa edilen böylesi bir yapıda, tam anlamıyla filtresiz bir coğrafyada şiir yazmak şaşırtıcı olmayabilir fakat ben Baksı’da şiiri ‘gördüm’.” diyerek misafirlik sürecini dile getiren Çağla Meknuze’nin Baksı’da İki Hafta adlı şiir günlüğü ‘uyandım, gök yüzümde’ adlı dize ile başlıyor: “Baksı’da uyandığım ilk gün gözlerimi dağda dalga görünümü ortaya çıkaran bulut gölgelerinden alamadım. Bir süre sonra bulutlar yer değiştirdikçe o büyüleyici ıssızlıkta gölgeleri, dolayısıyla bulutları yüzümde hissettim. İşte Baksı’da gördüğüm ilk şiir buydu ‘gök yüzümde’! Gökyüzü sözcüğünün tek bir boşlukla böylesine anlam kazanması ve dahası, şiiri birebir deneyimlemenin heyecanıyla Baksı’da bulunduğum her gün için ayrı bir şiir bıraktım. Doğu Karadeniz’in bir dağ köyünde bazen sis, bazen kurt tehditi altında, ateş başında peri masallarının anlatıldığı bir çocukluk Hüsamettin Koçan’ın çocukluğu… O çocuk büyüyor, dünyaca tanınan bir ressam oluyor ve onu büyüten ıssızlığa anıt gibi bir müze bırakıyor. Bu öyküyü dinledikten sonra yazmamak mümkün mü?” sözleriyle program çerçevesinde üzerine çalıştığı üçüncü eseri dile getiren Çağla Meknuze, Hüsamettin Koçan’ın çocukluk anılarından yola çıkarak yazdığı öykünün Baksı Kültür Sanat Vakfı Anadolu Ödülleri kapsamında edebiyat alanında ödüle değer görülen Refik Halid Karay’ın eseri Memleket Hikâyeleri’ne selam niteliğinde olduğunun altını çiziyor.

Çağla Meknuze, İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi (2003) ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi (2007) mezunu. 2008 – 2011 yılları arasında NTV’de muhabir, editör ve yapımcı olarak çalıştı. 2014’te çağdaş sanat portfolyosu ile Galeri Zilberman ‘Genç Yeni Farklı’ karma sergisine katıldı. ‘Azizenin Ölüsü’ adlı şiir dosyası 2015 Varlık Dergisi Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nce dikkate değer görüldü ve kitaplaştırıldı.

Şiirleri 2014 yılından bu yana, aralarında 70 ülkeden 100 şaire yer veren 2017-2018 Dünya Şiir Almanağı da dâhil olmak üzere Türkiye ve yurt dışındaki pek çok edebiyat yayınında yer aldı. 15. İstanbul Bienali kapsamında British Council ve Mixer sanat galerisinin düzenlediği Kültür-Sanat Yazarlığı Atölyesi’ne kabul edildi. Kasım 2019’da Helicon Poetry Society’nin davetlisi olarak Tel Aviv’de Uluslararası Çeviri Atölyesi’ne katıldı. Bugüne kadar 2. Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali, 2. Çevrimdışı İstanbul Uluslararası Şiir Festivali, 11. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali ile 25. Winternachten Uluslararası Edebiyat Festivali’ne (Hollanda) katılan şairin şiirleri İngilizce, Flemenkçe, Hırvatça, Kürtçe ve İbranice’ye çevrildi. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Ankara Elçiliği ve Goethe Enstitüsü tarafından yürütülen ‘Be Mobile Create Together!’ projesine seçilen 15 isimden biri olan sanatçı Ocak 2020’de Lahey’de Writers Unlimited’ın konuğu oldu. Ocak 2022’de I ME CE sanat oluşumunun Barın Han’da gerçekleştirdiği projeye, mekâna özgü şiir ve yerleştirme ile katıldı.

Baksı Kültür Sanat Vakfı, Anadolu Ödülleri kapsamında ilk kez düzenlenen Misafir Sanatçı Programı’nın Eylül ayına dek konuk edeceği diğer genç sanatçılar, Görsel Sanatlar alanından Yılmaz Bulut, Sinema alanından Selman Nacar, Müzik alanından Mehmet Ali Şimayli ve Mimarlık alanından Berin Erikçi olacak.