kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Bant Mag. Havuz / Bina’da yeni sergi: ‘Karın Boşluğu’ (Body Cavity)

21 Şubat 2022

Bant Mag. Havuz / Bina, 11 Şubat – 10 Mart 2022 tarihleri arasında, geçtiğimiz yıl Gravity of You isimli kitabının lansmanıyla mekânın konuğu olan Suzan Pektaş‘ın ‘Karın Boşluğu’ (Body Cavity) başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı, bu fotoğraf sergisinde bedeni farklı açılardan keşfetmeye devam ediyor ve bu kez “Duyguların bedende bir yeri var mı?” diye soruyor.


“Beden boşlukları ile hisler nasıl yan yana gelir? Duyguların bedende bir yeri var mı? Bedenimizde üç esas boşluk bulunur: Kafatası, göğüs, karın. Mesele karın boşluğunda. Bizi biz kılan tüm gerilimlerin devam ettiği boşluk orası. Tüm iştahlar, açlıklar, gerilimler ve duygusal patlamalar karın boşluğunda gerçekleşir.”

İstanbul merkezli serbest fotoğrafçı Suzan Pektaş, fotoğrafla olan tutkulu bağını üniversite yıllarında kurdu. 2000 yılından bu yana aktif olarak fotoğrafla ilgilenen, atölye ve eğitim programları ile kendini geliştiren Pektaş, belgesel fotoğrafçılığa yöneldi. Kendisini sanat ile belgeselin kesiştiği noktada konumlandıran sanatçı, çalışmalarında bireyin varoluş sorunsalını ve çevresiyle ilişkisini yoğun olarak işlerken farklı konseptleri de deneyimlemeyi sürdürüyor. Güncel projeleri ağırlıklı olarak kadınlar, kentsel dönüşüm ve göç üzerine. Çalışmaları; Leica Camera, LFI Magazine, LensCulture, 6MOIS, RedMilk Magazine, APF Magazine vb. basılı ve çevrimiçi medyada yer aldı ve uluslararası festivallerde sergilendi.