kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SALT’ta konferans: ‘Sahne, Kayıt, Arşiv: Performans’

21 Şubat 2022

SALT, 22-23 Şubat 2022 tarihlerinde çevrimiçi olarak, 1980’lerin ikinci yarısından 1990’ların sonuna Türkiye’de performans sanatına odaklı araştırma projesi kapsamında ‘Sahne, Kayıt, Arşiv: Performans’ başlıklı uluslararası bir konferans düzenliyor.

Konferansta, performans sanatı odağında araştırma yöntemleri ile bir arşiv oluşturulması için gerekli ihtiyaçlar tartışılacak. Konferansa davetli konuşmacılar, alandaki deneyimlerinden faydalanarak performans sanatının belgelenmesi ve yeniden değerlendirilmesi ile materyallerin kamunun erişimine açılması için yürütülen güncel çalışmaları aktaracak.

Eylül 2022’de bir internet sitesi ve sergi ile görselleştirilmesi plânlanan projeyle söz konusu dönemde Türkiye’de düzenlenen performanslara ait kapsamlı bir envanter oluşturulması ve bireysel çabalarla korunup günümüze ulaşan arşiv materyallerinin derlenerek kamuyla paylaşılması amaçlanıyor.

Katılımcılar:
Simge Burhanoğlu (Performistanbul, Türkiye), Jennifer Fitzgibbon (National College of Art and Design, İrlanda), Rebecca Gordon (İskoçya), Kae Ishimoto (Keio University Art Center, Japonya), Robert Jarosz (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Polonya), Dr. Günter Lösel (Zurich University of the Arts, İsviçre), Irene Müller (İsviçre), Esa Nickle (Performa, ABD), Bojana Piškur (Moderna Galerija, Slovenya), Prof. Heike Roms (Exeter University, İrlanda) , Prof. Rebecca Schneider (Brown University, ABD), Chuong-Dai Vo (Asia Art Archive, Hong Kong), Prof. Yohko Watanabe (Keio University Art Center, Japonya)

“Sahne, Kayıt, Arşiv: Performans” konferansı SALT’ın, üyesi olduğu Avrupa müzeler konfederasyonu L’Internationale’nin “Our Many Europes” [Avrupalarımız] projesi kapsamında, Zorlu Holding ve Zorlu PSM’nin birlikte hayata geçirdiği Digilogue iş birliğiyle düzenlenmektedir. SALT Araştırma arşiv koleksiyonlarına çevrimiçi erişim 2019 yılından bu yana Digilogue desteğiyle sağlanıyor. “Sahne, Kayıt, Arşiv: Performans” konferansıyla bu iş birliğinin çerçevesini genişleten Digilogue, performans temelli sanat arşivlerinin korunması ve geleceğe taşınmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.