kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Barış İçin Müzik, “El Sistema Türkiye” adıyla Türkiye’ye yayılıyor

28 Mart 2017

Mehmet Selim Baki ve Dr.Yeliz Baki tarafından imkânları sınırlı çocuklara karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlamak amacıyla 2005 yılında kurulan Barış için Müzik Vakfı, dünya çapında yürütülen “El Sistema” müzik projesinin bir parçası olarak çalışmalarını Türkiye’nin farklı illerine yayıyor. Kuruluşundan bu yana çalışmalarını sürdürdüğü Fatih’in Edirnekapı semtindeki merkezinde bugüne dek imkânları sınırlı, yaşları 7 ile 20 arasında değişen 6.000 çocuğun yaşamına müzikle dokunan Barış için Müzik artık İzmir, Bursa ve Adalar’da da karşılıksız müzik eğitimleri veriyor.

Gürer Aykal, Sascha Goetzel, Cem Mansur gibi şefler ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Selanik Megaro Gençlik Orkestrası, Leipzig Operası Çocuk Korosu gibi senfoni orkestraları ve koroları ile İstanbul’un yanı sıra Salzburg, Leipzig, Selanik, Milano ve Viyana gibi şehirlerde konserler veren Barış için Müzik, 2014’te imzalanan bir dostluk anlaşmasıyla, uluslararası El Sistema ağının resmi bir parçası olarak kabul edildi ve “El Sistema Türkiye” unvanını aldı.

Venezuela’da ekonomist, piyanist ve besteci José Antonio Abreu’nun 1975 yılında başlattığı ve kendisinin deyimiyle “yoksulluk ve suçla mücadele eden sosyal bir sistem” olan El Sistema, şu an dünyada klasik müzik adına gerçekleştirilen en önemli proje olarak kabul ediliyor.