kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Başka Sinema’dan yeni bir program: “Evde Festival”

22 Mart 2022

Başka Sinema, vizyonda seyirciyle buluşma fırsatı yakalayamamış yapımları sinemaseverlerle evinde buluşturacağı “Evde Festival” projesini hayata geçiriyor.

Aylık festivaller konsepti ile ilerleyecek gösterimlerin her aya uygun bir konsepti olacak ve bu doğrultuda seyirciler, konseptlere özel seçilmiş filmleri izleme şansına kavuşacak ve bir bakıma evlerinde kendi film festivallerini düzenleyecek.

Her ay yaklaşık 10 film, her gün sırasıyla seyircilerin izlemesi için açılacak. Açılan filmleri alan seyirciler, filmi satın aldıktan sonra filmi izlemek için 30 saatlik zamana sahip olacak. Toplu paket ile tüm filmleri ya da beşer beşer oluşturulan iki paketten birini alan seyirciler ise istediği filmi istediği anda izleme şansına sahip olacak.

“Evde Festival” sayesinde, vizyonda yer bulamayan özel yapımları izleme fırsatının yanı sıra, Türkiye’nin her yanından seyirciler, şehirlerinde Başka Sinema gösterimleri olsun olmasın, Başka Sinema’nın özenle yaratılmış, dünya festivallerinden ödüllerle dönmüş film seçkilerine ulaşma imkânı bulacak. Sinemaseverler istedikleri filmlere şehir engeli olmaksızın ulaşabilecek.

Evde Festival”in Mart ayı seçkisi ise “11 Günde Devr-i Alem” temasında buluşuyor. Filmler arasında; “Drive My Car” ile 4 Oscar adaylığı bulunan yönetmen Ryusuke Hamaguchi’nin Çarkıfelek / Wheel of Fortune and Fantasy’si, ünlü yönetmen Paul Schrader’ın, başrolünde yıldız isim Oscar Isaac’in olduğu Kumarbaz / The Card Counter’ı, Frantz filmiyle tanıdığımız Pierre Niney’nin başrolünde olduğu aşk, tutku ve yıkım dolu Aşıklar / Lovers, 2021 Berlin Film Festivali’nde Denes Nagy’e En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandıran Doğal Işık / Natural Light, 2020 Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı kazanan Dau Natasha, başrollerinde Mathhew Goode ve Keira Knightley’nin olduğu Sessiz Gece / Silent Night, Sound of Metal ile adından söz ettiren Riz Ahmed’in başrolünde bulunduğu Mogul Mowgli, 2019 Cannes Film Festivali’nde, Belirli Bir Bakış kategorisinde Chiara Mastroianni’nin En İyi Kadın Oyuncu ödülü aldığı Oda 212 / On a Magical NightLeonard Cohen şarkılarıyla bezenmiş Zamparanın Ölümü / Death of a Ladies’ Man, ilk gösterimini 2021 Cannes’da yapan Huzursuz / The Restless ve bir klasik olarak seyircilerin gönlünde taht kurmuş Cesaretin Var Mı Aşka? / Jeux d’enfants yer alıyor.