kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Body in Perform’dan “Body Issue” başlıklı podcast serisi

14 Haziran 2021

Body in Perform yeni teması “İçsel Dünyanı Hatırla”/”Remember your Inner World” altında ilk etkinlik serisi olan, Hilal Uğur koordinatörlüğünde gerçekleşecek “Body Issue” isimli podcast yayınlarına başladı. 13 yayın tamamlandıktan sonra seri, performans sanatı üzerine arşiv niteliğinde bir kitaba dönüşecek.

13 farklı ülkeden 13 sanatçının parçası olacağı “Body Issue”, sanatçıların yaratıcı süreçlerine dair deneyimlerini beden politikaları, kültürel kodlar ve performans sanatı üzerinden ele alıyor.

Her ay dinleyicisi ile bodyinperform Spotify hesabı üzerinden buluşan podcast serisinin ilk konuğu Brooklyn’de yaşayan-üreten sanatçı Stas Ginzburg, ikinci konuğu üretim sürecine Pakistan’da devam eden görsel düşünür, performans sanatçısı ve yazar Natasha Jozi, üçüncü konuğu göç politikalarını ve kimlik meselesini sürecine dahil eden performans sanatçısı, küratör Hector Canonge oldu.

Stas Ginzburg, üretimlerinde Sovyet Rusya’daki aile hafızasını ve Amerika’daki Yahudi bir göçmen olarak kişisel tarihini ele alıyor. Body Issue’nun ilk konuğu olan Ginzburg podcast yayınında, cinsiyet politikalarından Black Lives Matter’a kadar birçok konuyu performatif süreciyle beraber aktardı. Podcast serisinin ikinci konuğu Natasha Jozi, Pakistan’daki beden politikalarını ve kolektif hafızayı hem kişisel üretim süreci hem de kurucusu olduğu sanat alanı House Ltd üzerinden anlattı. Body Issue’nun üçüncü konuğu Hector Canonge ise Latin Amerika kıtasındaki çoklu kültürel dokudan cinsiyet politikalarına, performans sanatında kolektif ağlarının öneminden COVID-19 ile beraber performans sanatının içine çokça dahil olan dijitalleşmeye kadar birçok konuyu dile getirdi.